Od dziecka lubiłam słodyczy, nawet do tego stopnia, że w jedzeniu ich nie miałam umiaru. Efekty tego były widoczne i borykam się z nimi do tej pory. Jakie choroby powoduje nadmiar cukru? Na pewno nadwagę i otyłość, z tą pierwszą zmagam się właśnie ja, drugą niebezpieczną chorobą jest cukrzyca.

 aspartam-29102013

       Nie to nie będzie post jak w jeden dzień zrezygnować ze słodzenia ulubionej herbaty z cytryną, ani o tym jak w łatwy sposób obrazić się na słodycze. To będzie post, o tym, gdzie leży problem. Każdy z nas wie, że wszystko zaczyna się w naszej głowie. Nasz mózg przyzwyczaja się do pewnych smaków, z czasem dopomina się większych dawek i w ten sposób rodzą się problemy. Najpierw zaczynamy od jednej łyżeczki cukru do herbaty, po kilku latach jest ich już trzy. Słodycze, można zastąpić owocami, ale co zrobić z  herbatą czy kawą? Kiedyś w rozmowie z moją mamą wyraziłam podziw dla niej, że kawę słodzi tylko jedną łyżeczką cukru, ja do jednej sporej szklanki herbaty wsypuje 3 łyżeczki! Do zwykłej 2, ale to i tak sporo, jeśli nie poprzestaje się na jednej herbacie dziennie. Paradoksalnie po wypiciu takiej herbaty jestem głodna, mam ochotę na coś treściwego, lub o zgrozo na słodką przekąskę. Cukier uzależnia, śmiało mogę powiedzieć, że to biała śmierć, którą wykańczam się ja i spora część społeczeństwa.

      Jak walczyć z uzależnieniem? Można sięgnąć po zamiennik np. słodzik. Preparaty słodzące mają mniej kalorii niż cukier, co samo w sobie jest już dużym plusem. Bo nagle 3 herbaty mają jakieś 5-10 kalorii łącznie, a nie około 200. Różnica jest spora. Poza tym nasz apetyt nie zostaje sztucznie pobudzony, a to też ogromna zaleta. Jednak kto miał już  do czynienia ze słodzikiem ten wie, że smak słodzonych potraw i napojów delikatnie się różni. Ja np. bardzo chętnie dosładzam słodzikami desery, ale już mniej chętnie delektuje się słodzoną w ten sposób herbatą. Czuję zdecydowany inny smak, nie gorszy, po prostu inny, a mój mózg działa jak u osoby na odwyku. Domaga się tego co nie koniecznie jest dla całego organizmu dobre.

      Dla kogo dobrym rozwiązaniem będą słodziki? Na pewno dla osób takich jak ja, czyli walczących ze zbędnymi kilogramami, a także tych, którzy zmagają się z cukrzycą.  Dla nas, to po prostu szansa, na łatwiejsze życie, na zrzucenie zbędnego balastu. Wszystko to w mniej brutalny sposób. Bo całkowita eliminacja słodkiego smaku z naszej codziennej diety byłaby ogromnym szokiem dla organizmu. Szokiem, który ciężko byłoby przezwyciężyć i większość  na pewno wróciłaby szybko do białej sypkiej słodyczy, jaką jest cukier.

Przydatne linki:
Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością – http://ptbo.slam.katowice.pl/
Polskie Towarzystwo Diabetyków – http://diabetyk.org.pl/