“Czarny Hrabia” Tom Reiss. Recenzja przedpremierowa.

“Czarny Hrabia” Tom Reiss. Recenzja przedpremierowa.

22 stycznia 2014 4 przez Anna

Reis_Czarny Hrabia_mTom Reiss–  (ur. 05 maja 1964), amerykański pisarz, historyk i dziennikarz. Jest autorem trzech książek literatury faktu. Za książkę “Czarny Hrabia” otrzymał Nagrodę Pulitzera w 2013 roku.  Jego książka  pod tytułem „Orientalista” stała sie bestsellerem.  Jako dziennikarz, Reiss napisał dla The New Yorker, The Wall Street Journal i The New York Times.      źródło: Wikipedia.

Okładka: Twarda
Wydanie: 2014
Liczba stron: 344
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

     Prawdziwy hrabia Monte Christo, kim był? Gdy zostały odnalezione zapiski biograficzne Tomasza Aleksandra Dumas’a, spisane przez jego syna Aleksandra sławnego pisarza, który jest autorem światowej sławy dzieł takich jak: Hrabia Monet Christo i Trzej Muszkieterowie, historia zatoczyła koło. Było już formalnością to, że te zapiski ujrzą światło dzienne, a tajemnica skrywana dotąd przez sejf do którego kod znała tylko nieżyjąca kustoszka muzeum, obiegnie cały świat. To czego dowiedziałam się z tej książki przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Tomasa Alexandra Dumas był synem markiza de Pailleterie i czarnoskórej niewolnicy Cessette Dumas. Dumas służył w armii Francuskiej, był oddany swojej ojczyźnie, odnosił sukcesy jednak był napiętnowany ze względu na kolor skóry. Przez upór i zaangażowanie osiągną stopień generalski,  uczestniczył w wyprawach Napoleońskich. Jego życie, nie było usłane różami, było wręcz ciężkie i jak się później okazało jego zaangażowanie w toczone przez Republikę Francuską wojny, doprowadziło go do wczesnej śmierci. Zmarł jako 45 letni mężczyzna, a o jego zasługach zapomniano.

       Ta książka zasiała zamęt w mojej głowie. Właściwie byłam przygotowana na happy end, jednak jak to zwykle bywa, pomyliłam się. Ta książka kipi od emocji, gdy zaczęłam ją czytać miałam uczucie lekkiej dezorientacji, nie mogłam zrozumieć o kogo i o co tak na prawdę chodzi. Dopiero po kilkudziesięciu stronach, zaczęłam płynąć z opowieścią i miałam wrażenie, że stoję tuż obok bohaterów patrząc na ich poczynania. Losy głównego bohatera skończyły się tragicznie, można by rzec zbyt wcześnie, bo jeszcze tyle rzeczy ten mężczyzna mógł osiągnąć, tyle lat przeżyć. Jednak to czego dokonał nie poszło na marne, choć przez długie lata nikt o nim nie wiedział. Na podstawie jego życia, powstała książka Hrabia Monte Christo. Znając już prawdziwą historię, jeszcze większą ochotę mam na to, aby porównać obie książki. Analizując pobieżnie opinie na temat obu książek wysnułam wnioski ( możliwe, że zupełnie błędne), że twórca jakim był Aleksander Dumas z premedytacją nie wyjawił o kim na prawdę była historia Hrabiego Monet Christo. Ludzie w jego czasach żyli uprzedzeniami do innych narodowości i ras. Kto chciałby przyznać się do przeczytania książki, o czarnym człowieku, nawet jeśli był wybitnym generałem? Kiedyś nikt, a teraz czasy się zmieniły i całe szczęście, bo dzięki temu świat usłyszy o prawdziwym generale, który był inspiracją do stworzenia wybitnej powieści o francuskim generale.

       Za egzemplarz książki, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu. A Was zapraszam, na premierę książki, która w sprzedaży będzie dostępna od lutego.