Francesca Simon to amerykańska pisarka mieszkająca w Londynie. Zasłynęła z serii książek dla dzieci o Koszmarnym Karolku. Jednak seria o Karolku nie jest jedyną w jej twórczości. Napisała również ” Tylko nie gotujcie Kopciuszka”, a także ” Harując z Herkulesem”. ( źródło: Wikipedia)

     Karolek jest małym chłopcem chodzącym do szkoły i posiadającym brata. Jak to zwykle bywa wśród rodzeństwa, między nim, a Doskonałym Damiankiem często dochodzi do rywalizacji. Karolek nie może znieść, że Damianek jest pupilkiem rodziców, dlatego regularnie mu dokucza, samym rodzicom oczywiście również. Jak możemy dowiedzieć się z książki, Karolek często odgrywa role czarnego bohatera, a jednak mimo wszystko nie da się go nie lubić. Jego dziwne pomysły, mimo zazwyczaj tragicznego finiszu, zaskarbiają sobie sympatię małych i tych większych czytelników.  Bo jak można pozostać niewzruszonym na  zabawne przygody małego chłopca, który przez wrodzoną przekorę i lenistwo, postanawia zebrać po kilka śledzi  przytrzymujących namioty na biwaku, aby przynieść tacie drewno na ognisko? Niby takie nic, a jednak gdy zrywa się burza skutki są opłakane, całe pole namiotowe w szybkim tempie zostaje zrównane z ziemią. Zabawnie, choć też może i nie do końca, bo Karolek wykazuje się sporą zawiścią, jest też gdy okazuje się, że tylko on jeden w rodzinie ma wszy i ze złości podrzuca kila okazów swojemu doskonałemu bratu. Jak skoczyła się ta historia dowiecie się czytając przygody Karolka.

2

 

3

         Z Koszmarnym Karolkiem spotkaliśmy się już w ubiegłym roku wypożyczając książkę z biblioteki. Mały buntownik od razu zaskarbił sobie sympatię Kacpra, moją z resztą również, szalonymi pomysłami i głową pełną pomysłów. Choć nie koniecznie myśli na jakie wpadał główny bohater były pozytywne. Jak to zwykle bywa w dzieciństwie i podobno wśród małych chłopców, na początku genialne myśli kończą się rożnie. Czasem nawet ogromną złością rodziców i znajomych. Przygody Karolka są zbiorem takich właśnie ” genialnych”  przebłysków małego chłopca, który jest małym terrorystą z własnym spojrzeniem na rzeczywistość i otaczający go świat. Można by rzec, że jest ono zupełnie niestandardowe i całkiem Karolowe. Karolek bawi i  wciąga, szczególnie młodsze dzieci. Sporym atutem są kolorowe ilustracje, które zachęcają malucha do dalszej lektury. Przygody tego pomysłowego urwisa, mogą być świetnym treningiem dla dzieci, które doskonalą czytanie, ze względu na dużą i czytelną czcionkę. To zdecydowanie pozycja dla dzieci, które rozkochały się w Mikołajku, jednakże Karolek jest trochę bardziej krnąbrnym  chłopcem, do tego psocącym zupełnie bez większych wyrzutów sumienia. Sporym atutem bajek jest to, że w jednym egzemplarzu znajdują się dwa opowiadania. My bardzo lubimy i polecamy: ” Wariackie Wakacje” i ” Dzikie Urodziny”, na stronie wydawnictwa, link poniżej, dostępnych jest więcej tytułów.

 

 

 Za możliwość zrecenzowania pozycji serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak.