Właściwości lecznicze mniszka lekarskiego, popularnie nazwanego mleczem, teoretycznie są znane wszystkim, jednak praktyka jest zupełnie inna.

W jakich przypadkach pomoże nam mniszek lekarski?

-W chorobach skórnych ( opryszczce, łuszczycy, łupieżu, egzemie, grzybicy)

-Oczyszcza nerki

– Obniża poziom glukozy we krwi

– Pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i wspomaga metabolizm

– Działa uodparniająco na różnego rodzaju wirusy

Lecznicze, są zarówno korzenie, liście mniszka lekarskiego, jak i kwiaty. Jak wydobyć właściwości lecznicze z kwiatków? To bardzo proste, można z nich zrobić miód, na który przepis znajdziecie niżej.

Miód z mniszka lekarskiego

 

Składniki:

-400 szt kwiatków

– Litr wody

– 1 kg cukru

-2 cytryny

Wykonanie:

Do wykonania miodu, potrzebne będą nam kwiatki mleczu. Zerwane łebki  kładziemy na białym płótnie ( najlepiej na balkonie lub na ogrodzie) i czekamy 30 min do godziny, aż wszystkie robaczki opuszczą kwiatki.

Po tym czasie, łebki zalewamy wodą  i gotujemy przez 30 minut. Otrzymany wywar przecedzamy i odstawiamy do ostygnięcia, najlepiej na jeden dzień. Następnie dodajemy cukier i gotujemy przez 2 godziny na małym ogniu.  Pół godziny przed końcem gotowania, do miodu dodajemy pokrojoną i oczyszczoną z pestek cytrynę i gotujemy. Można również wycisnąć  z nich sok i dodać do wywaru.  Gorący miód przelewamy do słoików. Tak przygotowanego miodu nie trzeba pasteryzować.