Jeśli jesteś nastawiona wyłącznie na to, żeby dorobić się fortuny, to odpuściłabym zabawę w bloga i od razu uderzyłabym na YouTube. Wydaje mi się, że tam można zarobić większe pieniądze, o ile ma się jakiś ciekawy pomysł na kanał, ewentualnie pomysł może być popularny, ale przekaz powinien być unikalny. Jeśli jednak pieniądze nie są głównym celem, a pisanie sprawia radość, to blog będzie idealnym miejscem do przeniesienia swoich myśli i pokazania ich światu.

Czym teraz jest blog?

Coraz częściej zadaję sobie pytanie, po co prowadzę bloga. Czy chcę kogoś dogonić, czy mam w ogóle szansę? Sporo rzeczy zostawiam dla siebie, wiele tematów zostaje przeze mnie świadomie pominiętych, bo nie widzę powodu, aby je poruszać. Pokazuję, tyle ile chcę, żeby ludzie o mnie wiedzieli, bo wiem, że czytają mnie znajomi i rodzina. Inaczej jest, gdy się pisze bloga anonimowo i jest on miejscem do prywatnego wylewania myśli i żali. Mimo wszystko nawet taka anonimowość jest złudna dlatego, jeśli chcesz pisać o wszystkim ustaw sobie prywatność na blogu, wtedy bez przeszkód będziesz mogła opisywać ze szczegółami relacje rodzinne.

Jeśli marzy Ci się sława, jaką ma czołówka blogerów i nie pisze tylko o tych modowych, ale ogólnie, to jest ona możliwe, ale trzeba mieć to coś. Kiedyś czytelnicy byli mniej wymagający, zadowalali się dobrym wpisem bez zdjęć. Najważniejsza była treść i tylko ona się liczyła. Teraz w skład bloga wchodzi dobry tekst odpowiednio skorygowany, pozbawiony błędów gramatycznych i stylistycznych. Do tego powinien być okraszony dobrej jakości zdjęciami. I oczywiście budżet na reklamę. Teraz bez reklamy praktycznie nie da się stworzyć popularnego miejsca, a jeśli już bloger nie wydaje pieniędzy na reklamy na Facebooku, to dwoi się i troi na promowanie swojego miejsca w sieci na piechotę. Czyli poświęca masę czasu na działalność w grupach, na innych profilach, instagramach, twitterach i innych takich.

Dlaczego? Bo blogów są setki tysięcy. Codziennie powstaje ich niesłychana ilość i wyłowienie konkretnego z całej ilości jest obecnie praktycznie niemożliwe bez inwestycji w reklamę.

Po co prowadzić bloga?

Skoro jest tak ciężko to po co to robić? Po co w ogóle prowadzić bloga? Sporo osób, które prowadzi kroniki z życia, robią to dla siebie, a cała reszta prowadzi je dla innych i dla siebie. Gdy blog staje się hobby, a czytelnik staje się kompanem do wymienienia poglądów, spirala nakręca się i blogerzy przepadają. Zaczynają to lubić, piszą coraz więcej, czasem coraz częściej i tak mija pół roku, rok, dwa, a w międzyczasie przytrafiają się współprace, które cieszą o tyle mocno, że pozwalają na praktycznie darmowe utrzymanie bloga i hostingu i jeszcze na coś ekstra. Tylko trzeba mieć świadomość, że współprace i wymierne korzyści z bloga nie przychodzą po tygodniu, o ile nie jesteśmy mistrzyniami blogowania. Czasem jest to rok, a ostatnio nawet rozmawiałam z dziewczyną, która pierwszą współpracę podjęła po 4 latach. Gdyby chciała się z tego utrzymać, to zapewne umarłaby z głodu. Mimo wszystko pisała, bo robiła to dla siebie. Polecam z czystym sumieniem pisanie dla siebie. Pozwala oczyścić umysł i rozszerzyć horyzonty. W innym wypadku prowadzanie bloga może być frustrujące i dołujące.

Gdy robi się coś dla siebie, bez stawiania sobie zbyt wygórowanych celi, to po prostu sprawia radość i nie staje się przykrym ciężarem.