Kraków jaki pamiętam, to zamglony mokry zakątek, który urzeka swym pięknem. Tyle ile razy byłam w tym mieście, i za każdym razem p padało. Jednak mimo wszystko marzyłam o powrocie w tamte strony. I wróciłam, na kilka godzin i w sporym pośpiechu, ale jednak. Tym razem był to powrót na własna rękę z dwoma najdroższymi mi mężczyznami. Co prawda żaden z nich nie podzielił mojej euforii na widok teatru im. Juliusza Słowackiego, jednak wybaczam im. Sama sobie poprzysięgłam, ze pójdę tam kiedyś, choćbym miała się tam pokazać jako siwa i niedołężna staruszka. A puki co kilka zdjęć Sukiennic i rynku.

 

 

 

 

     Większość ludzi na pytanie z czym kojarzy im się Kraków odpowiada, że z Wawelem, a mnie bezapelacyjnie kojarzy się z obwarzankami. Taka już chyba tradycja stolic wojewódzkich że wychodzą do ludzi z okrągłymi wypiekami. Wychowałam się na obwarzankach Rzeszowskich z solą i z kminkiem dla tego gdy tylko widzę stoisko z tymi przysmakami, rzucam się na nie bez opamiętania. Krakowska wersja solona obwarzanka ma jedną minimalną wadę, a jest nią brak kominku. Ale i tak są bajecznie pyszne, wszystkim polecam:-).

 

Kraków kusi pamiątkami, jednodniowymi wycieczkami po mieście i ogólnie całym swoim blichtrem wielkomiejskiego życia. A Wawel? Nie wychodziliśmy do żadnych komnat, nie było na to zbyt wiele czasu, jednak oglądając zamek od dziedzińca, zaczęłam wyobrażać sobie jak kiedyś wyglądało życie. To niesłychanie fascynujące, ze kilkaset lat temu, tymi samymi ścieżkami chodzili królowie i królowe. Jeszcze tam wrócimy, zwiedzimy więcej ale już na spokojnie, bez pośpiechu i nerwowego zerkania na zegarek.

     W Krakowie zauroczyło mnie coś jeszcze, a mianowicie aleja/ulica świętej Gertrudy. Wspaniała uliczka, którą z przyjemnością spaceruje się ponad 1 km w cieniu pięknych drzew. Jeśli ktoś był w Rzeszowie w alei pod kasztanami, to w Krakowie jest coś podobnego tylko 15 razy dłuższe.

 

PS.Do czwartku do godziny 16:00 można jeszcze brać udział w konkursie (klik)