Nie jestem osobą przesądną, ale lubię czytać o tym, w co wierzą inni. A może już nie wierzą, a wierzyli kiedyś? Niektóre z przesądów ciążowych ogromnie mnie dziwią, inne bawią, a jeszcze inne wprawiają w osłupienie. Niekiedy słyszę, jak przestrzega się młode kobiety, przed niektórymi rzeczami dlatego postanowiłam trochę pogrzebać. Wiedzy nigdy dosyć.

 Przesądy dotyczące płci dziecka.

To chyba jedne z najpopularniejszych przesądów. Obecnie mamy dostęp do badań USG, ale kiedyś nasze babcie musiały sobie radzić w inny sposób. Tak właśnie powstał szereg przesądów dotyczących przepowiadania płci dziecka.

1. Jeśli kobieta wygląda pięknie w ciąży, to urodzi chłopca. Jeśli na jej twarzy pojawiają się plamy lub jakieś krosty z pewnością urodzi dziewczynkę, bo dziewczynka wysysa piękno ze swojej mamy.

Z tym przesądem związana jest pewna anegdota z mojej pierwszej ciąży. Pewnego dnia pan, który rozdawał ulotki, z zadowoleniem popatrzył na mój brzuch i na mnie, po czym dumnie orzekł, że będzie dziewczynka. Z uśmiechem powiadomiłam go, że będzie chłopiec, ale on upierał się, że wie co mówi, bo wyglądam na dziewczynkę. Potem przeczytałam, że na dziewczynkę wygląda się niekorzystnie, a brzuch nie wygląda jak zgrabna piłeczka.

2. Jeśli kobieta ma brzuch jak piłka, urodzi syna. Jeśli jednak jej brzuch jest duży i nisko umiejscowiony, to spodziewa się dziewczynki.

3. Jeśli w ciąży kobieta je słodycze, to urodzi dziewczynkę. Jeśli natomiast wybiera słone przekąski lub kwaśne potrawy, to urodzi się chłopiec.

U mnie w pierwszej ciąży się nie sprawdziło, bo z synem pochłaniałam słodycze. Obecnie jestem w ciąży i zdecydowanie wolę słone i kwaśne rzeczy, więc za jakiś będę mogła zweryfikować czy tym razem przesąd okaże się prawdą.

Przesądy związane z wyglądem dziecka.

Każda matka, która nosi pod sercem swoje upragnione dziecko, zastanawia się, do kogo będzie podobne. O ile obecnie wiemy, że kluczową rolę w wyglądzie człowieka mają odziedziczone geny, o tyle kiedyś i może trochę też dziś, matki usiłują mieć jakikolwiek wpływ na wygląd swoich pociech.

4. Nie farbuje się włosów w ciąży, bo dziecko urodzi się rude.
Sorry synu, wydało się:D

5. Jeśli matka w ciąży się depiluje, dziecko będzie łyse.

6. Jeśli matka w ciąży ma zgagę, dziecko urodzi się z bujną fryzurą.

Miałam zgagę w pierwszej ciąży, syn urodził się z włosami. Ciekawe czy teraz też się to sprawdzi.

7. Kobieta w ciąży nie może patrzeć na mężczyzn o innym kolorze skóry, bo dziecko urodzi się właśnie z taką karnacją.

A ja głupia myślałam, że karnacja zależy od genów. Szkoda, że moja mama nie patrzyła w ciąży na opalonych panów, bo może nie byłabym taka blada.

8. Ciężarnej nie wolno chodzić w czarnych ubraniach, bo dziecko urodzi się czarne.

Nie sprawdziło się przy synu 😀 jeszcze mu 1 punkt odjęli po urodzeniu, bo był blady.

9. Sposób na kolor włosów dziecka. Jeśli kobieta dużo będzie chodzić w zbożu, to dziecko będzie miało blond włosy. Natomiast jeśli zakryje brzuch czarną chustą, urodzi dziecko z czarnymi włosami.

Zdrowie i życie nowo narodzonego dziecka.

Chyba największy stres u kobiet powoduje myśl o tym, że ich dziecko mogłoby spotkać coś złego. Dlatego za wszelką cenę próbowały unikać ryzyka związanego z umieralnością noworodków, a także ich ewentualnymi chorobami. Czy te przesądy mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?

10. Kobieta w ciąży nie może przechodzić pod sznurami na bieliznę, bo dziecko owinie się pępowiną. To samo dotyczy noszenia korali i długich łańcuszków przez przyszłą mamę.

11. Nie powinno się patrzeć przez wizjer w drzwiach, bo dziecko będzie miało zeza.

Mój syn nie ma zeza, a drugie mam nadzieje, że też nie będzie miało.

12. Kobieta w ciąży nie może zmoczyć sobie brzucha podczas mycia naczyń, bo jej dziecko zostanie alkoholikiem.

13. Jeśli kobieta dowie się, że urodzi syna, to nie powinna nosić spódnic ani sukienek, bo dziecko w przyszłości będzie homoseksualistą.

Przysięgam, jak się o tym dowiedziałam, to miałam ochotę kupić sobie popcorn i zasiąść w wygodnym fotelu czekając na kolejne dowcipy.

14. Kobieta, która spojrzy na ziewającego kota, urodzi dziecko z rozszczepionym podniebieniem.

15. Kobieta w ciąży nie może patrzeć na króliki, bo dziecko urodzi się z zajęczą wargą.

Inne przesądy związane z ciążą.

16. Ciężarna nie może dzielić się jedzeniem, bo po porodzie nie będzie miała pokarmu.

17. Przed urodzeniem dziecka nie wolno mu niczego kupować, bo dziecko umrze.

18. Kobieta w ciąży nie powinna być świadkiem na ślubie, bo Młoda Para będzie miała problem z poczęciem dziecka.

19. Ciężarnej się nie odmawia, bo inaczej odmawiającego zjedzą myszy.

20. Gdy mężczyzna pochłania słodycze, oznacza to, że jego żona jest w ciąży.

A może wy znacie jakieś inne przesądy, lub któryś z powyższych zupełnie Was zaskoczył?