Zdrowie, uroda i odchudzanie.

Jak zacząć biegać

Gdy pierwszy raz zastanawiałam się jak zacząć biegać nie za bardzo wiedziałam,  w co się ubrać i w ogóle, co mi jest potrzebne. Już teraz mogę powiedzieć, że nic, ale też bardzo wiele. Jak zacząć biegać zapytacie? Wystarczy, że założycie adidasy i po prostu wyjdziecie z domu, a potem zaczniecie biec najpierw do drzewa, potem do ronda, a potem do marketu nieopodal. Abstrakcyjne? Nie koniecznie, choć można uznać, że to zupełne pójście na żywioł. Ale można też inaczej, w bardziej przemyślany sposób

jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać i jaki wybrać sprzęt.

Nie mam fachowej odzieży do biegania i na samym początku nie jest ona potrzebna, oczywiście o ile zaczynacie biegać w ciepłym okresie. Wtedy wystarczą dresy, zwykła koszulka i może jedynie stanik sportowy, bo w tych zwykłych biega się trochę niewygodnie, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli jednak chcesz biegać w zimie, to odzież termo i kurtka sportowa będą jak najbardziej adekwatne. Oczywiście czapka i rękawiczki również.

Wracając do cieplejszych pór roku. Wtedy wystarczą zwykłe spodnie dresowe, koszulka sportowa i może bluza.  Jednak czymś, w co koniecznie trzeba się zapatrzeć to buty do biegania z dobrą amortyzacją. Ja sama mam jedne z tańszych butów, za które zapłaciłam mniej niż 100 zł i wytrzymują 3 lub 4 sezon. W przyszłym roku zamierzam je wymienić na jakieś bardziej profesjonalne, ale w tej chwili musze powiedzieć, że na początek były wystarczające i uratowały mnie przed kontuzjami. Gdy zaczynałam biegać, kupiłam sobie zwykłe sportowe trampki, co od razu odczuły moje stawy, oj ciężko było. Dopiero po jakimś czasie kupiłam buty do biegania i odkryłam, że bieganie nie musi tak boleć.

Co więcej? Jeśli chcesz monitorować ilość spalonych kalorii lub przebytą trasę, wystarczy Ci zwykły telefon z wgraną aplikacją i motywacja do ruszenia się z kanapy. O aplikacjach potrzebnych do odchudzania jeszcze napiszęJ.

Gdzie najlepiej biegać?

Wbrew pozorom chodniki to nie jest zbyt szczęśliwe miejsce dla biegacza, bo kostka brukowa jest po prostu twarda. Osobiście najlepiej biega mi się po stadionie, a w następnej kolejności po asfalcie, ale wiadomo miejsc, w których można biegać po asfalcie jest niewiele, dlatego biegacze zazwyczaj skazani są na chodniki. Dobrymi miejscami są też ścieżki plenerowe w lasach, polach i innych takich miejscach. Ja jednak oszczędzam sobie takich miejsc, bo z moim szczęściem wylądowałabym na prześwietleniu ze skręconą kostką.

Kiedy biegać?

Ja biegam wieczorem, nawet powiedziałabym, że późnym wieczorem, bo godzina 21: 00 do standardowego wieczoru nie należy. Jestem szczęściarą, bo biegam w mieście gdzie chodniki są oświetlone. Gorzej ze stadionem, ale i tam sobie radzę. Większość ludzi woli jednak wcześniejsze pory, gdy jest jeszcze jasno, nieliczni natomiast wybierają godziny poranne, przed wyjściem do pracy. Biegałam tak kiedyś, nawet ostatnio próbowałam, ale o godzinie 13; 00 czułam się fatalnie i w pracy byłam jak zombie, a to jednak nie o to chodzi.

Z kim biegać.

Możesz biegać sama, albo z koleżanką, a nawet z kolegą. Możesz też biegać z kilkoma osobami, bo to bardzo motywuje. Ale możesz też biegać sama i potraktować ten czas, jako godzinę wyciszenia. Coś w rodzaju momentu tylko dla siebie, w którym masz czas na reset i przemyślenia, albo na wyłączenie myślenia. Podczas biegu możesz być tylko ty i wiatr w Twoich włosach, albo możesz być Ty, Twoja koleżanka i ploteczki, które też potrafią oderwać się od problemów dnia codziennego.

3 komentarze

  1. Zdecydowanie najważniejsze są właśnie buty i stanik do biegania. Uwielbiam biegać rano do tego stopnia, że nawet na wakacjach potrafię wstać o 5-6 rano, żeby skończyć, zanim rodzina się obudzi 😀
    Polecam wystartować w zawodach np na 5km. Start daje motywacyjnego kopa, a medal cieszy oko i przypomina ile pracy i wysiłku kosztował.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.