czysty dom

Zastanawiacie się pewnie, co odkrywczego można jeszcze napisać w kwestii posiadania czystego domu. Pytanie jak posprzątać dom, żeby ten efekt utrzymał się jak najdłużej, spędza sen z powiek niejednej matki. Mam czasem wrażenie, że coś posprzątałam, a efektów jak nie było tak nie ma. Ewentualnie są krótkotrwałe, przez co praktycznie niezauważalne. Mam nadzieję, że nie tylko ja tak mam i że co najmniej kilka z Was czytających ten wpis pomyśli, że to, o czym tu teraz napiszę jest Wam bliskie.

czysty dom

Czysty dom to odkładanie rzeczy na miejsce.

Nie raz i nie dwa złapałam się na tym, że miałam słoiczek z przyprawami w ręce i zamiast odłożyć go na miejsce do szafki kuchennej, to stawiałam go na blacie. Podobnie było z innymi rzeczami, które lądowały na lodówce lub na stole. Potem dochodziły następne i kolejne i tak oto byłam świadkiem powstawania istnego kopca kreta. Było to tak de-motywujące, że jeszcze mocniej zniechęcało mnie do sprzątania. Czasem nawet udawałam, że nie widzę tego bałaganu, zajmowałam się innymi potrzebnymi rzeczami, tłumacząc sobie, że w najbliższym czasie, gdy przyjdzie wolna chwila, to ogarnę ten mały bajzel. Podobnie działała reszta rodziny, ale jak tu złościć się na innych skoro samej daleko mi do Perfekcyjnej Pani Domu. Sytuacja zmieniła się, gdy zaczęłam zwracać uwagę na to, że muszę dać dobry przykład chłopakom, a potem będę mogła wymagać od nich odkładania rzeczy na miejsce. Trochę ćwiczeń i jest postęp! Jasne, że nie jest idealnie, że są takie dni, w których szybciej jest coś odłożyć na blat kuchennym, niż włożyć do szafki, ale są to sporadyczne sytuacje.

Dobry plan sprzątania.

Zawsze pod nosem śmiałam się z osób planujących wszystko. Do czasu, w którym sama spróbowałam i stwierdziłam, że to jednak oszczędność czasu. 2 Razy w tygodniu odkurzanie, 2 razy ścieranie kurzy, mycie podłóg, mycie okien czy lodówki. To wszystko da się zaplanować i zaoszczędzić tym samym mnóstwo czasu. Co ciekawe taki plan jest świetny dla kobiet pracujących, mających mnóstwo obowiązków. Pozwala zorganizować czas i nie zniechęca ogromem pracy. Z resztą nic nie demotywuje tak jak długa lista rzeczy do zrobienia, która się nie skraca a tylko wydłuża każdego dnia. Z systemem sprzątania dostosowanym do możliwości rodziny, można zyskać dodatkowy czas wolny.

Każdy sprząta po sobie lub ma oddzielne obowiązki.

Jeśli masz na tyle duże dziecko, że bez wysiłku będzie mogło wynieść śmieci, to daj mu takie obowiązki. Może też myć naczynia, lub sprzątać łazienkę no i oczywiście powinno być odpowiedzialne za porządek we własnym pokoju. Mniejsze dzieci również mogą mieć swoje obowiązki, bo odkładanie zabawek na miejsce, czy też układanie książeczek na półce będzie wstępem do późniejszych poważniejszych zadań. Jeśli nie mieszkasz sama, to Twoją pomocą powinien być partner, podczas gdy Ty myjesz naczynia, On może ścierać kurze. Zupełnie nie rozumiem, czemu kobiety same siebie uważają za jedynie odpowiedzialne osoby, za porządek w domu. I wszystko zgadzałoby się gdyby te kobiety mieszkały same, ale gdy mają rodzinę, pracę i masę innych obowiązków to powinny umieć sobie, choć trochę ulżyć. Dlatego nie bójmy się powiedzieć domownikom, że powinni coś zrobić.

Dobre środki czyszczące.

Jedni nastawiają się na naturalnie czysty dom bez żadnej chemii. Ja jednak ja do nich nie należę. Lubie mieć pewność, że środki czyszczące mnie nie zawiodą i najzwyczajniej w świecie kupuję je w sklepie. Mam swoje ulubione płyny do naczyń, które pozwalają na szybsze mycie naczyń, usuwające tłuszcz lub specyfiki do ścierania kurzu i nie pozostawiania smug. Choć z tymi u mnie akurat gorzej. Mimo wszystko znalezienie swoich ulubionych specyfików, to klucz do szybszego i dokładniejszego sprzątania.


Sprzątanie nie dotyczy tylko prywatnych domów, a ja chciałabym wam napisać przy okazji tego wpisu o projekcie „Wzorowa Łazienka”. Jest on skierowany do publicznych szkół podstawowych i właśnie trwa 4. edycja tego programu. Szkoły mogą zgłaszać się na stronie www.wzorowalazienka.pl, a do wygrania jest remont szkolnej łazienki w wysokości 30 000 zł. Dodatkowo, dla pierwszych 1200 szkół, które się zarejestrują, przewidziane są paczki powitalne.
Koniecznie podzielcie się tą informacją z Dyrekcją Waszej szkoły. Dajmy szansę uczniom na nowe, kolorowe, przyjazne, funkcjonalne i czyste łazienki!
A dla Was mam niespodziankę. Na FP rusza konkurs, w której do wygrania będą 3 świetne zestawy potrzebne w Waszych Wzorowych Łazienkach. Wszystkie szczegóły znajdziecie w poście na Facebooku.