Tak na prawdę ten problem nie dotyczy tylko licealistów, to masowy problem młodzieży gimnazjalnej i wszystkich tych, którzy są na wyłącznym utrzymaniu rodziców. Jednak powiedzmy sobie szczerze, gimnazjalistki i licealistki spodziewające się dziecka, mają trochę gorszy start, niż 23 letnia kobieta na utrzymaniu rodziców. Przyznam, że od jakiegoś czasu próbuję się odciąć od licealnych ciąży, nie dla tego że jest mi wstyd, ja po prostu czuje się już staro. Mam zaledwie 23 lata, a wydaje mi się że mam 30 gdy widzę rówieśników i że mam 15 lat gdy konfrontuje się z rodzicami dzieci w przedszkolu. Ale ostatnio przeczytana książka coś mi uświadomiła. Uczennice będą zachodzić w ciążę zawsze i zawsze informacji o tym co powinny zrobić, jak się zachować, będzie za mało i będą niewystarczające. Dla tego też, postanowiłam dołożyć swoją cegiełkę.

nastolatki-w-ciazy
źródło: http://www.photoblog.pl/babybooom/150591244/nastolatki-w-ciazy.html

Co powinnyście zrobić jeśli spodziewacie się, że jesteście w ciąży.

1. Zrób test ciążowy, najlepiej z porannego moczu, jeśli wynik testu, będzie dla Ciebie mało wiarygodny, zrób Betę w szpitalu/przychodni, czyli test z krwi. Beta jest najbardziej wiarygodna. Jej koszt to jakieś 20-25 PLN

2. Jeśli już na pewno wiesz, że to ciąża, powiedz o tym ojcu dziecka, o ile nie wspierał Cię w jej potwierdzaniu od samego początku.

3. Kiedy powiedzieć rodzicom? To chyba jest najczęściej zadawane pytanie. Moja odpowiedź jest jednoznaczna, jak najszybciej o ile jesteście pewne, że to na pewno ciąża. Oczywiście, zawsze można zaangażowany rodziców w samo potwierdzanie ciąży. Ja osobiście wolałam iść najpierw do ginekologa, a byłam 2 razy i dopiero gdy miałam pewność powiedziałam mamie, a mój chłopak powiedział swojej.

4. Jak powiedzieć rodzicom? Ja stwierdziłam, że muszę to zrobić szybko i prosto z mostu. Najgorsze co można zrobić, to czekać i się zastanawiać co powiedzieć. Moment idealny nigdy nie nadejdzie i słowa idealne również. Ja miałam przygotowane co mam powiedzieć, ale nerwy zrobiły swoje. Jeśli się boicie reakcji swoich rodziców, możecie każdemu z osobna powiedzieć o ciąży we dwoje. Ja wolałam zrobić to sama. Przygotuj się na pytania: „Co zamierzacie”, „Jak wyobrażasz sobie dalszą naukę”, ” Jak wyobrażasz sobie wychowanie dziecka”. To zdecydowanie najlepszy moment na to, by poprosić o pomoc. Tak, pomoc będzie Wam potrzebna i trzeba się z tym pogodzić.

5. Co Was może spotkać podczas tej najważniejszej rozmowy? Łzy, rozczarowanie, wyrzuty, żal, chwilowa utrata zaufania ze strony rodziców. Ale to jest pierwszy szok, trzeba pamiętać, że wy na oswojenie się z domniemaną ciążą i samym potwierdzeniem faktu, mieliście sporo czasu, a na waszych rodziców spadł właśnie grom z jasnego nieba.

6. Poproś rodziców o znalezienie dobrego lekarza, który poprowadzi ciążę.

7. Kwestię nauki trzeba rozwiązać jak najszybciej. Jeśli chcesz kontynuować naukę, należy jak najszybciej powiadomić dyrekcję o Twoim stanie. Jeśli masz 18 lat, możesz zrobić to samodzielnie, jeśli nie musi to zrobić Twój opiekun. W moim przypadku, mimo że miałam 18 lat i tak poszła moja mama, chciała stwierdziła że ona powinna to zrobić bo jest moją mamą i szczerze jestem jej za to wdzięczna.

8. Dyrekcja nie ma prawa wyrzucić uczennicy ze szkoły ze względu na jej stan. Szkoła jest zobowiązana pomóc nastolatce. W moim przypadku było tak, że już na początku roku szkolnego odbyła się rozmowa mojej mamy z dyrektorem szkoły. Dzięki czemu, dowiedziała się, że maturę będę mogła zdawać w innych terminach jeśli zajdzie taka potrzeba. Zaszła, maturę ustną z angielskiego zdawałam w innej szkole pod koniec maja.

9. Jeśli nie czujesz się na siłach kontynuować naukę w swojej szkole, możesz przenieść się do szkoły wieczorowej lub zaocznej.