bajki-dla-marysi-i-alicji_203627  Tomasz Sakiewicz– Dziennikarz, redaktor naczelny “Gazety Polskiej”. Jest pomysłodawcą grupy medialnej Strefa Wolnego Słowa, a także współtwórcą Telewizji Republika. Na studiach zajmował się psychologią kliniczną dziecka. Napisał “Bajki dla Marysi i Alicji”, które są zbiorem różnych ciekawych opowiadań.

Oprawa: Twarda
Liczba stron: 209                                                    Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Ilustracje: shutterstock.com

       Wiecie, że ufoludki nie dorastają tak jak my ludzie? Ufoludki, aby dorosnąć muszą czegoś dokonać. Jednym zajmuje to 100 lat innym aż 500, ale uwieńczeniem przeistoczenia staje się trzeci czółek wyrastający na środku czoła. Ale co takiego zrobić, aby w końcu dorosnąć? Bitek wpadł na świetny pomysł. Postanowił wynaleźć krem, który pomoże mu dorosnąć. Zbierał składniki, a w międzyczasie poświęcił czas na ratowanie Kwasika. Kwasik nie był zbytnio rozgarniętym stworzeniem, do tego sprawiał Bitkowi sporo kłopotów i denerwował go swoją nadmierną wylewnością, a przecież Bitkowi potrzebny był spokój do tworzenia. Mimo wszystko ufoludek miał dobre serce i postanowił pomóc znajomemu, w między czasie stworzył krem, który okropnie śmierdział, ale miał się przyczynić do jego dorosłości, a także dać szansę innym jemu podobnym. W końcu nic nie było ważniejsze niż trzeci czółek. Przyszedł czas na to, aby Kwasik poszedł swoją drogą, jednak mimo  tego, że był denerwujący i trochę nazbyt wykorzystywał gościnność Bitka, ten go polubił i postanowił zaprosić na przyjęcie. Nie bacząc na to, że może zostać wyśmiany przez swoich kolegów, postanowił dać szansę nowej znajomości. Kwasik odszedł, a Bitek zorientował się, że zaszła w nim dziwna zmiana. Wyrósł mu trzeci czółek, najdziwniejsze było to, że nie była to zasługa jego maści, bo ta z powodu przykrego zapachu została wyrzucona przez jego mamę. Ale co takiego stało się, że po tak długim oczekiwaniu Bitek stał się dorosły? Skoro nie krem, to czy nowa znajomość, przyjaźń i poświęcenie i akceptacja nowego przyjaciela, mogły wywołać w nim aż takie zmiany? Ta i wiele innych opowieści znajdzie się w książce ” Bajki dla Marysi i Alicji”.3

62457

            Tomasz Sakiewicz wykonał kawał dobrej roboty, tworząc ten wspaniały zbiór opowiadań. Każda z bajek ma swój magiczny przekaz, który trafia do młodego pokolenia, a sam rodzic z przyjemnością odczytuje kolejne linijki. Tak naprawdę nikt nie wie, jak dana historia się zakończy i to chyba nieprzewidywalność w tym wszystkim jest najciekawsza. Zdecydowanie mam dość opowieści o przesłodzonych księżniczkach i królewnach, czekałam na coś z morałem, na coś co zainteresuje moje dziecko i zmusi go do myślenia. Czekałam na książkę, która przekaz będzie miała gdzieś z boku, tak że trzeba będzie po niego jeszcze sięgnąć ręką. Doczekałam się. Jestem mile zaskoczona, bo zupełnie nie spodziewałam się, że taka słodka okładka kryje coś głębszego. Ja wiem, że nie powinno się oceniać książki po okładce, tylko po zawartości, ale nie umiem się tej przypadłości wyzbyć. Ta słodziutka bajeczka, okazała się wspaniałą szkołą myślenia dla mnie i dla najmłodszego. Nie wystarczy tylko przeczytać, trzeba na chwilę się zatrzymać i przeanalizować, znaleźć rozwiązanie. Ta książka zbliża rodziny. Skłania do analizy tekstu zarówno rodzica jak i dziecko. Nie pozwala od tak, przejść do następnego opowiadania i to jest w niej najpiękniejsze, a co najlepsze, okazało się, że tytuł jest zdradliwy. Bajka wcale nie jest tylko dla dziewczynek jak można by sądzić:). Właściwie nie muszę i nie powinnam dodawać nic więcej poza tym, że ilustracje tym razem zostały w pełni zaakceptowane przez syna. POLECAM.

Bez tytułu

Za możliwość zrecenzowania tego egzemplarza serdecznie dziękuję Wydawnictwu M