„Dziecięcym Piórem” TOMY I-III,  ks. Jan Twardowski

„Dziecięcym Piórem” TOMY I-III, ks. Jan Twardowski

7 grudnia 2014 1 przez Anna

    Jak przekazać dzieciom wiarę w to, co często dla nas dorosłych jest ciężkim do wyjaśnienia zjawiskiem? Jak mówić o wierze w prosty i zrozumiały sposób, taki o jakim już dawno zapomnieliśmy z racji wieku? Jak wyjaśnić oczywiste zagadnienia, dziecku, dla którego nie są one tak jasne jak dla nas?

Ks. Jan Twardowski– (ur. 1 czerwca 1915 w Warszawie, zm. 18 stycznia 2006 w Warszawie) – ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.

źródło: Wikipedia.

„Dziecięcym Piórem”, to zbiór opowiadań, wierszy i przemyśleń napisanych przez księdza Jana Twardowskiego. Książka jest połączeniem trzech tomów. Każdy z nich zajmował się inną tematyką, ściśle związana z życiem religijnym i z wiarą.

TOM I to zbiór opowiadań dotyczących Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu, Zmartwychwstania Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego. Właściwie od deski do deski, ksiądz Twardowski wyjaśnia co oznaczają słowa modlitwy do Maryi, poszczególne zdarzenia np. dotyczące ucieczki do Egiptu. W sposób piękny,a zarazem prosty została opisana droga krzyżowa, której sens jest niezwykle ciężki do przekazania małemu człowiekowi. A zmartwychwstanie? To jest największa abstrakcja. Bo przecież rodzice zawsze tłumaczą swoim dzieciom, że jak ktoś umrze, to już go nie będzie. Jakim cudem udało się umrzeć i zmartwychwstać Jezusowi?

TOM II można nazwać cudowną częścią, bo opowiada o życiu Jezusa i apostołach, o przemienieniu i początku kapłaństwa. Kiedy tak właściwie Chrystus ustanowił kościół? Ksiądz Twardowski postanowił w przystępny sposób wyjaśnić dzieciom kilka przypowieści,  ” O synu marnotrawnym „, ” O śpiącym Jezusie i szalejącej burzy” i wielu innych, które zostały opisane tak, jak jeszcze nigdy nie miałam okazji ich wysłuchać, a w tym przypadku przeczytać.

TOM III  Jest chyba najbardziej przyziemną częścią. Dotyka ona sfery duchowej, jednak nie tej z odległych czasów, a tych tu i teraz. Opowiada o modlitwie, relacjach rodzinnych, miłości, powołaniu, o troskach dnia codziennego. Dzieci z łatwością utożsamia się z tą częścią, bo zawiera wiele aktualnych sytuacji, zarówno tych, które przezywamy w domu, w środowisku rówieśniczym i w szkołach.

„Dziecięcym Piórem” wyjaśnia, lecz nie ocenia. Poucza, lecz nie pokazuje wyższości. Obnaża niedoskonałości człowieka, ale nie wyśmiewa i nie umoralnia. A przecież nikt, tym bardziej małe dzieci, nie lubią słuchać pretensji i nakazów. Zdecydowanie szybciej, przyswajają lekkie i przyjemne historie, działające na ich podświadomość i wyobraźnię. Tak właśnie zostały napisane wszystkie trzy tomy. Proste opisy, niezwykłych i jakże trudnych zdarzeń, urzekają i zachęcają do lektury.

dzieciecym-piorem-tom-1-3-b-iext6124488Jest to jednak książka przeznaczona głównie dla dzieci starszych i młodzieży.  O ile mój pięciolatek zupełnie się nią nie zainteresował w chwili obecnej, o tyle wiem, że zmieni zdanie za kilka lat, gdy będzie się przygotowywał do komunii. A może nawet później z chęcią do niej wróci. Tak czy inaczej, ta pozycja pomoże rodzicom odpowiedzieć w prosty i przystępny sposób, dzieciom na ich trudne i niezwykle wymagające pytania.

Osobiście spodziewałam się zupełnie czegoś innego sięgając po tę książkę. Mogę śmiało stwierdzić, że stawiałam na kilka lekkich i przyjemnych historyjek, o tym jak jakieś dzieci się modlą, może o objawieniach, ale  ” Dziecięcym Piórem” zadziwiło mnie pozytywnie, opowiadając o religii, obrzędach i wierze, językiem zupełnie zrozumiałym i przystępnym innym od tego co spotkać można czytając Pismo Święte.

Oprawka: Miękka

Autor: ks. Jan Twardowski

Ilość Stron: 590

Wydawnictwo: Wydawnictwo M

Bez tytułu

 

Za możliwość zrecenzowania tego egzemplarza serdecznie dziękuję Wydawnictwu M

Polecam