Webb_EP1_ZaczarowanedrzwiHolly Webb– jest wybitną autorką książek dla dzieci o zwierzętach, ale nie tylko. Jej książki mają na celu edukować najmłodszych, zwracać uwagę na to co ważne, poszerzać horyzonty i rozwiązywać problemy świata dziecięcego. To moje kolejne spotkanie z tą autorką i podobnie jak pierwsze, było owiane nutą zniecierpliwienia i mocnego zaciekawienia.

Tłumaczenie: Jędrzej Kogut
Oprawa: miękka
Liczba stron: 187                    Wydawnictwo: Znak

       Emilka Piórko jest jednym z czwórki dzieci Oliwiera i Ewy. Cała rodzina wiedzie zupełnie zwyczajne życie w niewielkim domu. Ich codzienność nie odbiega od normy i przypomina funkcjonowanie innych rodzin z ich okolicy. dzieci państwa Piórko uczęszczają do szkoły, a do tego są bardzo ze sobą zżyte. Każde z nich jest wyjątkowe i inne, a zarazem podobne do rodziców i pozostałego rodzeństwa oprócz Emilki. Jej wygląd różni się od pozostałej części rodziny, jednak nikomu to nie przeszkadza. W końcu czym są uwarunkowania genetyczne w porównaniu do więzi emocjonalnych. Emilka jest wesołą dziewczynką, lubiącą zabawy z rodzeństwem i z przyjaciółką Martą, a także nade wszystko kochającą piec ciasta. Jej wypieki znikają w oka mgnieniu, a ona cieszy się, że rodzina jest tak bardzo zadowolona gdy Ona, mała dziewczynka coś dla nich przygotowuje. Podczas jednej z wizyt jej przyjaciółki Marty, dzieje się coś dziwnego. Emilka w lustrze na przedpokoju dostrzega dziwną postać niebędącą jej odbiciem. Zaczyna analizować zdarzenia i okazuje się, że dziwnych zdarzeń w jej domu było o wiele więcej tylko wcześniej ich nie zauważała. Nie chcąc aby ktoś wziął ja za obłąkaną męczyła się ze swoimi spostrzeżeniami myśląc, że to wina sporych upałów. Pewnego dnia gdy wraz z przyjaciółką spędzały przerwę w bibliotece, Em natrafiła na dziwną książkę o tytule ” Baśnie Braci Grimm”. czytała ją z zapartym tchem, choć jednocześnie przerażała ją brutalność tej książki tak bardzo różniąca się od tego co dotąd czytywała. Gdy podjęła decyzje o wypożyczeniu jej, nagle usłyszała karcący głos młodszego brata, który zabraniał jej czytać tej książki. Po chwili okazało się że siedzi przed szkołą i plecie wianki ze stokrotek, a pobyt w bibliotece stał się dziwnie odległy. To zdarzenie wprawiło ją w osłupienie, za wszelką cenę chciała dowiedzieć się co takiego miało miejsce na przerwie.  Emilka zmierzy się z prawdą o sobie i członkach jej rodziny podczas  kolacji, ale czy ta wiedza jej się spodoba? Czy będzie umiała sobie z nią poradzić?

       To nie jest typowa bajka dla dziewczynek o dziewczynkach. To coś zupełnie innego. Nie wiem czy to tylko moja wyobraźnia, ale dopatruję się w tej książce drugiego dna, pewnego rodzaju morału w którym autorka chciała przekazać, że tak na prawdę nie ważne kim jesteśmy, jak wyglądamy, jak bardzo różnimy się od naszej rodziny i z jakich powodów tak się dzieje, miłość i więzy emocjonalne zawsze zwyciężą. To piękna książeczka opowiadająca o poszukiwaniach własnego ja, o przyjaźni, rodzinie, ale także o zagubieniu i samotności pośród tłumu ludzi. Polecam ten egzemplarz w szczególności dla dzieci od 9 lat.

– 40%!!!

      A ja mam dla Was kolejny rabat. Wydawnictwo Znak, dzięki któremu miałam przyjemność przeczytać Emilkę, a także dzięki której na blogu ukarze się w najbliższym czasie recenzja drugiej części przygód małej dziewczynki, specjalnie dla czytelników Herbatki utworzyło kolejny rabat. Tym razem od pełnej kwoty zakupów, możecie odliczyć aż 40%! Trzeba tylko kliknąć w ten link, a następnie wybrać minimum 4 tytuły z oferty wydawnictwa. Rabat ważny do końca kwietnia.

PS. Zapraszam do przeczytania ogłoszeń parafialnych znajdujących się na FP bloga.