Chyba jeszcze nigdy nie miałam okazji grać w grę, której idea łączyła pokolenia. Może dlatego, gdy otrzymałam propozycję recenzji „Jak to wtedy było?” podeszłam do tego z niekrytą ciekawością. W końcu to coś innego niż dostępne planszówki, które wymagają rzutu kostką i zdanie się wyłącznie na szczęście. W tej grze potrzebne jest coś więcej. Tu potrzebna jest dobra pamięć i precyzyjne kojarzenie faktów.

„Jak to wtedy było?” – gra.

Gra składa się z:
-wytrzymałej planszy
-12 pionków
-instrukcji gry
-kart z obrazkami
-kart z pytaniami.

Jak grać?

W grze może uczestniczyć od 2 do 12 graczy, którzy wybierają sobie drogę, którą będą zmierzać do celu. Każdy z graczy otrzymuje po 5 kart z obrazkami, z których ma wybrać trzy odpowiadające historiom ze swojego życia, które chce opowiedzieć innym graczom. Jeśli graczy jest więcej, instrukcja określa, ile historii dana osoba powinna powiedzieć.

Gdy wszystkie opowieści ujrzą światło dzienne, jedna osoba losuje kartę ze stosu pytań i czyta je. Pytania mogą być osobiste, ale również ogólne. Te osobiste dotyczą wyłącznie gracza, który je wylosował, za to ogólne umożliwiają odpowiedzi innym uczestnikom. Każda dobra odpowiedź to ruch na planszy o jedno pole. Wygrywa ta osoba, która ma najlepszą pamięć, dobrze kojarzy i łączy fakty, a przez co jej pionek pierwszy dociera do mety.

Niby takie proste, a ilu rzeczy o swoich bliskich możemy się dzięki tej grze dowiedzieć. Nagle okazuje się, że gdzieś tam z szufladki najdalszych wspomnień wypływa coś, czego jeszcze nie wiedzieliśmy o naszej mamie, siostrze, dziadku czy babci. To idealna gra na nadchodzące święta Babci i Dziadków. Dzięki niej to proste i inne niż zwykle spędzanie czasu może zbliżyć do siebie członków rodziny, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości.

Opowiedz mi Babciu, Opowiedz mi Dziadku.

 

Wraz z grą otrzymałam dwa piękne albumy, którymi jestem zauroczona i czekam tylko na możliwość, w której Kacper będzie mógł udać się do babć i dziadków. Te cudne książki to ogromna księga rodzinna, która pozwala na zebranie wspaniałych historii z życia babć i dziadków. Każda z książek dedykowana jest jednej babci i jednemu dziadkowi, jednak jest w nich tyle miejsca, że z pewnością zmieszczą się odpowiedzi obydwu babć i dziadków. Nie ma nic piękniejszego niż pamięć o tym, co ważne, a wiadome jest, że wspomnienia niejednokrotnie ulatują. Zapomina się rzeczy, które opowiadali nam dorośli, a które staramy się po latach przypomnieć. Te cudowne książki, stać się mogą księgami rodowymi przodków i będą stanowić doskonałe uzupełnienie gry.

Co można podarować Babciom i Dziadkom w dniu ich święta, oprócz cudownych prezentów, radości i obecności? Zainteresowanie to coś, co w dzisiejszym świecie schodzi na drugi plan. Jego brak rozluźnia więzy rodzinne i wiedzę o przeszłości, której nie mogliśmy znać, a której jedynymi posłańcami są dziadkowie i pradziadkowie. Te księgi, choć stworzone głównie dla wnuków, aby pamiętały, będą doskonałą podróżą do przeszłości dla najbliższych osób Waszego dziecka.

 

Bardzo dziękuję serwisowi Moi Dziadkowie za możliwość podróży do przeszłości. Przyznam z ręką na sercu, że nie sądziłam, że ta gra, tak szybko podbije serca dzieci i nas dorosłych. Natomiast książki do przechowywania wspomnień będą stanowić niespodziankę i wzruszającą podróż do przeszłości.