Ende_Momo_2013_500pcxMichael Ende– Utwory Endego zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. W 1981 pisarz otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, rok później – międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico. Największym powodzeniem cieszą się zekranizowane powieści Momo i Nie kończąca się historia.  źródło: Wikipedia

Okładka: Twarda

Ilość stron: 436

Rok wydania:  Kraków 2014

Wydawnictwo:  Znak

 
     Momo była małą dziewczynką zdaną na własne możliwości, nie miała nikogo bliskiego. Mimo tej samotności i młodego wieku trafiła na przychylną społeczność, która zaakceptowała dziewczynkę i starała się jej pomagać. Z czasem jednak to ludzie z miasteczka przychodzili po pomoc do Momo, bo dziewczynka jak nikt inny potrafiła słuchać tego co inni maja do powiedzenia. Masz problem? ” Idź do Momo” mówiono. W jej obecności problemy rozwiązywały się same, konflikty znikały, a najmłodszym przychodziły wspaniałe pomysły na zabawę.  Życie dziewczynki i jej przyjaciół toczyło się spokojnym zwykłym rytmem, jednak do czasu gdy w mieście pojawili się szarzy panowie. Wraz z ich przybyciem z twarzy ludzi znikał uśmiech a pojawiało się zmęczenie, irytacja i złość. Brak czasu, okazał się niszczący dla małej społeczności, która wiodła dotąd spokojne i szczęśliwe życie. Momo widząc tę przemianę w ludziach, którzy do niedawna tryskali energia i serdecznością, postanowiła rozwiązać zagadkę szarych panów.
      Brak czasu, jak to znajomo brzmi. ” O Ty tez nie masz czasu!” powiedziało moje dziecko podczas czytania książki. Codziennie spieszymy się gdzieś, chcąc oszczędzić czas, którego tak na prawdę i tak nie potrafimy zatrzymać. Pędzimy nie wiadomo gdzie, nie wiadomo po co, a czas mimo tych naszych starań nie zwalnia, płynie sobie swoim tempem tylko my jesteśmy bardziej drażliwi i stajemy się nerwowi. Nie potrafimy zaakceptować jego upływu, ciągle gdzieś gonimy myśląc że jakimś cudem będziemy pierwsi, że zdążymy przed czasem, chcąc zaoszczędzić choćby 5 minut, a tracąc na tym bardzo wiele. Momo to powieść z morałem, to książka która daje do myślenia i nie ważne, że jest to powieść głównie dla dzieci, ta pozycja powinna być obowiązkowa właśnie dla nas dorosłych. Otwiera oczy na niezauważalne aspekty naszej codzienności, które umykają w ferworze obowiązków i gonitwy. Ta wspaniała pozycja skłania do zatrzymania się, do poświecenia czasu najbliższym i znajomym, bo tak na prawdę w nasze życie staje się puste jeśli żyjemy sami dla siebie, jeśli nie potrafimy spędzać czasu z rodziną, dziećmi, z sąsiadami.
       Zakochałam się w tej książce. Przyznam, że z Kacprem jestem dopiero w połowie, jednak sama czytałam ją jednym tchem  w weekendowy wieczór.  Jest niezwykle ciekawa i wciągająca, a oczarowała nie tylko mnie i mojego prawie pięcioletniego syna mimo, że egzemplarz jest mocno ubogi w obrazki, będące jeszcze u maluchów na pierwszym miejscu w bajkach.
       Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu ZNAK.