Kim chcieliście być w dzieciństwie? Ja kiedyś pisałam o tym, jak marzyłam, aby zostać kasjerką w Super Samie. Nie widziałam się na żadnym innym stanowisku, choć moje zabawy bardzo odbiegały od tych typowo sklepowych. Sprzedawanie mnie nudziło, wolałam wyścigi rowerowe z wymyślonymi osobami, które dziwnym trafem zawsze ze mną przegrywały. No nie ma się co oszukiwać, jeździłam jak harpagan, trudno byłoby komukolwiek mnie przegonić, tym bardziej, że sama niejednokrotnie nie wyrabiałam przed ogrodzeniem i w nie wjeżdżałam z zawrotną prędkością. Dzieciństwo spędziłam na organizacji wyścigów przeplatanych z zabawą z sąsiadką. Choć w większości musiałam się zadowolić własnym towarzystwem, jako typowa jedynaczka.

„Olo Biolog” – Iza Skabek

Ilustracje: Dorota Prończuk                         Oprawa: Miękka
Strony: 17                                              Wydawnictwo: Spotart

   Kim jest Olo? Olo, to mały chłopiec, jedynak z wielką wyobraźnią. Lubi zabawy z wymyślonymi ludźmi i dzięki tym niezwykłym znajomościom, poznaje otaczający go świat. Pewnego dnia, postanowił zostać biologiem i skupił się na swoim cudownym odkryciu, którym była gąsienica. Ale nie… nie taki zwykły, pospolity robal. Ona była zupełnie wyjątkowa i okazała się odkryciem na skalę światową. Dokonanie Ola było tak wzniosłe, że doczekał się nawet wizyty Pana z aparatem, a z pewnością była to niebywała gratka i oznaka powagi sytuacji w jakiej znalazł się młody biolog.

olo2

– Ma obrazki! – Orzekł uradowany syn.

– Mam nadzieje, że będzie Ci się podobać.

   Ma obrazki i całkiem sporą czcionkę, a przy tym przyjemną treść, która trafia do dziecka. Bajka mimo, że nie wprost, to jednak wyjaśnia czym mniej więcej zajmują się biolodzy, a także skłania małego czytelnika do podróży w świat własnej fantazji i do odnalezienia własnej ścieżki. Bo skoro Olo może, to czemu inny mały chłopiec nie miałby sobie czegoś wyobrażać? Sama nie wiem dla kogo właściwie była ta bajka, dla mnie czy dla Niego. Z każdym kolejnym zdaniem, w postaci głównego bohatera widziałam bardziej siebie niż swojego syna, choć młode pokolenie widzi to inaczej. A przynajmniej wyraża chęć poznania innych przygód Ola, chłopca z ogromną fantazją i nieprzeciętnymi pomysłami.  Bajka jest idealna dla dzieci w przedziale wiekowym 3-8 lat.

Za umożliwienie recenzji, serdecznie dziękuję autorce Izie Skabek.