Decydując się na zrecenzowanie tej książki, postanowiłam odczarować filmowy wizerunek detektywa. Nigdy specjalnie nie przepadałam za postacią Sherlocka, ale nie raz i nie dwa czytałam, że książki to zupełnie coś innego. Inny wymiar zagadki i przestępstwa.

Decydując się na zrecenzowanie tej książki, postanowiłam odczarować filmowy wizerunek detektywa. Nigdy specjalnie nie przepadałam za postacią Sherlocka, ale nie raz i nie dwa czytałam, że książki to zupełnie coś innego. Inny wymiar zagadki i przestępstwa.


Arthur Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – to szkocki pisarz, lekarz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes. Ukończył studia medyczne w Edynburgu i do 1890 prowadził praktykę lekarską. Później zajął się wyłącznie pisarstwem. Oprócz utworów kryminalnych pisał również powieści historyczne, fantastyczno-naukowe, sensacyjne i książki niebeletrystyczne.


O książce.

 


Jak Sherlock Holmes spotkał się z doktorem Watsonem? Zupełnie przypadkowo. A może to było przeznaczenie tych dwojga mężczyzn, którzy zaczęli żyć w symbiozie zagadek. Bo jak wyjaśnić sytuację, w której jeden z nich szuka mieszkania, a drugi szuka lokatora i spotykają się z polecenia ich wspólnego znajomego? Doktor Watson, nie wiedział, na co się decyduje, ale gdy poznał bliżej swojego współlokatora, okazało się, że jest w samym środku zagadki, którą próbuje rozwiązać jego towarzysz. A była to sprawa zupełnie niebanalna i mrożąca krew w żyłach, bo dotyczyła zabójstwa, jakby się można spodziewać doskonałego. Doktor Watson nie mógł przypuszczać, że jego nowy znajomy z poszlak tak nieoczywistych, jak obrączka, ślady kół i zeznania świadków wpadnie na trop afery, która nie kończyła się na jednej śmierci, a początek miała w dalekiej przeszłości.


Czytając Studium w Szkarłacie, osiągnęłam założony cel. Pokochałam Sherlocka Holmesa miłością szczerą. Staram się nie patrzeć na niego przez pryzmat filmów, zdecydowanie wolę słowo pisane. Trafiło do mnie jak mało co i utrzymywało w napięciu do samego końca. Najsłynniejszy detektyw skradł moje serce i sprawił, że już nigdy nie powiem o nim źle, co więcej sięgnę po kolejne egzemplarze. W głównej mierze z ciekawości. Szczegółowe i precyzyjne rozwiązywanie zagadki krok po kroku, stało się dla mnie jako czytelnika fascynującym i dostarczającym adrenaliny zajęciem.


O KSIĄŻCE:
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Dragon
Autor: Arthur Conan Doyle
Ilość stron: 160
Serdecznie dziękuję za możliwość recenzji wydawnictwu Dragon.