Ostatnio rozsmakowałam się w powieściach kryminalnych i zachęcona wcześniejszymi ciekawymi pozycjami ze sporymi oczekiwaniami sięgam po kolejne.

Ostatnio rozsmakowałam się w powieściach kryminalnych i zachęcona wcześniejszymi ciekawymi pozycjami ze sporymi oczekiwaniami sięgam po kolejne. Mój ostatni wybór padł na książkę Nadii Szagdaj pt. „To nie jest amerykański film” i choć spodziewałam się dobrze zaplanowanej intrygi, która nie pozwoli mi się na niczym skupić w ciągu dnia, zmuszając do analizy wszystkich poszlak, krok po kroku, to nie przewidziałam, że pochłonie mnie do tego stopnia, że nie pozwoli mi ona zasnąć.

Nadia Szagdaj– Urodziła się w 1984 r. we Wrocławiu. Jest związana z fotografią, filmem, radiem. To autorka serii kryminałów o Klarze Schulz i thriller „Love”. Nadia Szagdaj jest laureatką plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, była dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Kulturalne Gazety Wyborczej „Warto”. Z zawodu jest wiolonczelistką i śpiewaczką operową.


O książce.


Gdy matka Oliwii cudem odnajduje się po porwaniu, kobieta stara się ją nakłonić do współpracy z policją. Na nic jednak zdają się prośby i napominania córki, Teresa jest niewzruszona, nie chce i boi się opowiadać o tragedii, która ją spotkała. Do zeznań nie przekonuje jej nawet to, że w niebezpieczeństwie może być jej córka Oliwia, a także reszta rodziny. Rodzeństwo próbuje dotrzeć do matki, prosząc i tłumacząc, jednak ich starania nie przynoszą żadnego rezultatu. Sytuacja staje się dramatyczna, gdy podobny los spotyka Oliwię, która ledwie uchodzi z życiem. Po traumie, jaką przeżyła, postanawia za wszelką cenę złapać zwyrodnialców i w przeciwieństwie do własnej matki, podejmuje współpracę z przedstawicielami prawa. Co grozi rodzinie Oliwii i dlaczego ktoś czyha na ich życie i zdrowie? Nikt nie wie, jaki jest powód tego, że szanowana i znana rodzina w tak krótkim czasie doznała tak ogromnego nieszczęścia. Tajemniczy mężczyzna w markecie sprawia, że Oliwia czuje niepokój i niepewność co do jej rodziny i bezpieczeństwa. Zaczyna drążyć temat na własną rękę i odkrywa wiele rodzinnych tajemnic. Czy może zaufać spotkanemu w sklepie mężczyźnie i co stanie się, gdy weźmie sprawy w swoje ręce, próbując rozwikłać niebezpieczną zagadkę?


Podczas lektury książki „To nie jest amerykański film” praktycznie od początku wiedziałam, kto jest winny i kto stoi za sprawą porwań. Do ostatniego rozdziału z dumą chłonęłam kolejne zdania. Wszystko układało się w logiczną i spójną całość, nie mogło być inaczej. Jednak każda kolejna strona ostatniego rozdziału wprawiała mnie w coraz większe osłupienie i przerażenie. Czy mogłam aż tak się pomylić? Ta książka splądrowała mój umysł. Właściwie po raz pierwszy w życiu ostatnie kilka stron, czytałam dwa razy, aby upewnić się, czy to, co przeczytałam wcześniej, było prawdą. Miałam nadzieję, wręcz można by rzecz dziecięcą naiwność, że czytając zakończenie po raz kolejny, finał będzie zupełnie inny. A on nie chciał się zmienić. Nic nie było takie, jak sobie to wyobraziłam, pewnie dlatego ta książka wywarła na mnie tak ogromne wrażenie.


O KSIĄŻCE:
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Dragon
Autor: Nadia Szagdaj
Ilość stron: 320

Serdecznie dziękuję za możliwość recenzji wydawnictwu Dragon.