Recenzje

Zguba Zębiełków- Tomasz Samojlik

Tomasz Samojlik polski biolog i popularyzator przyrody. Rysownik i twórca komiksów. Ukończył studia w Lublinie. W 2002 roku podjął pracę w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.

Dobre serce to coś, czym Dobrzyk przesiąknięty jest na wskroś. Za każdym razem próbuje pomóc i są to działania zupełnie bezinteresowne. Jednak zaczyna pomagać, nie zastanawia się nad własnymi korzyściami, ani tym, że może wpaść w tarapaty. Tak właśnie stało się, gdy próbował uratować psa, przywiązanego do drzewa w samym środku lasu. Został złapany przez łasicę i tylko interwencja jego przyjaciółki sprawiła, że uszedł z tego incydentu cało. Jego marzeniem jest pomoc potrzebującym, a najbardziej chciałby stać się prawdziwym bohaterem. Niejednokrotnie sam potrzebuje pomocy i oczywiście ją otrzymuje, gdyż ma wokół siebie wspaniałych przyjaciół tworzących drużynę śmiałków, który ogromnie imponują mu swoim bohaterstwem.

Zguba Zębiełków to czwarty tom opowieści o życiu ryjówek. Historia przedstawiona jest w formie zabawnego i bardzo wciągającego komiksu, który poza mrożącymi krew w żyłach sytuacjami, zawiera wiele prawdziwych informacji o życiu i zwyczajach tych ciekawych zwierząt. Sam komiks napisany jest w bardzo przystępny sposób dla młodego czytelnika. Zawiera wiele sformułowań, które bezpośrednio wywodzą się z mowy młodzieżowej i które zachęcają do lektury dzieci i młodzież. Dodatkowym atutem są piękne i kolorowe ilustracje, które niejednokrotnie potrafią przekazać więcej niż tekst.
Ogromnym plusem Zguby Zębiełków jest to, że w łatwy i przyjemny sposób zwraca uwagę na naturalne zachowania, którymi cechują się ryjówki. Na problemy, z jakimi zmagają się zwierzęta. W przygodach Dobrzyka, wplecione zostały w bardzo sprytny i precyzyjny sposób również ludzkie problemy i cechy charakteru.

Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Scenariusz i rysunki: Tomasz Samojlik
Ilość stron: 120

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu Kultura Gniewu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.