O pszczołach murarkach dowiedziałam się zupełnie przypadkiem z forum dla mam. Jedna koleżanka pochwaliła się, że trzyma w lodówce kokony pszczół murarek i ma zamiar założyć ich hodowlę. Pamiętam, że najbardziej zdziwiło mnie to, że ktoś jest w stanie trzymać robaki w lodówce. Oczywiście pszczoła to nie robak, ale moje pierwsze skojarzenia, były właśnie takie. Potem zaczęłam zgłębiać temat i stwierdziłam, że spróbuję, o ile nie zapomnę. Na zakup kokonów było już wtedy za późno, ale obiecałam sobie, że za rok spróbuję, a w ciągu nadchodzących miesięcy dowiem się czegoś więcej. Tak też zrobiłam!


Charakterystyka pszczoły murarki?


Pszczoły murarki to kuzynki pszczół miodnych, które są równie pożyteczne, ale zupełnie nieagresywne w stosunku do intruzów. Pszczoły te nie żyją w koloniach i nie posiadają królowej, przez co nie muszą bronić swojego ula. Nawet jeśli żyją w skupisku, to pracują na swój własny rachunek.
Życie murarki zaczyna się około połowy kwietnia, gdy temperatury zaczynają utrzymywać się powyżej 15 stopni. Jest to pszczoła wiosenna i jej życie po wygryzieniu się z kokonu jest krótkie, jednak w ciągu swojego życia zapyla wiele pobliskich roślin. Najpierw wygryzają się panowie, których głównym zadaniem jest zapłodnienie samic, które wygryzają się od tygodnia do około dwóch tygodni po samcach. Samica po zapłodnieniu zajmuje się budową gniazda i zapylaniem roślin. Pszczoły murarki kończą swój cykl w czerwcu i choć próżno będzie ich szukać w okolicy hotelu dla owadów, to nastanie czas na rozwój larw. Jednak dzieje się to wszystko w niedostępnej dla nas tajemnicy.


Jak hodować pszczoły murarki?


Żeby mieć pszczoły w swoim ogrodzie wystarczy zbudować dla nich domek i umieścić w nim trzcinę, w której pszczoły znajdą schronienie i dom dla swojego potomstwa. Oczywiście taki domek można również kupić, są też dostępne wkłady, które uproszczą wyjmowanie larw późną jesienią, ale o tym później. Na to, żeby pszczoły zawitały do naszego ogrodu, można poczekać lub kupić je na aukcji internetowej.
Ja zdecydowałam się na zakup 200 sztuk. Nie wszystkie się wygryzły, jednak cieszę się, że dokonałam takiego wyboru. Obecność pszczół cieszyła mnie od samego początku i nie musiałam się martwić o to, czy odnajdą do mnie drogę.


Jak dbać o pszczoły?


Murarkom należy zapewnić domek z daszkiem, który osłoni rurki od deszczu. Jak wspomniałam wcześniej, wystarczy wystawić pszczoły w okolicę domku, około 15 kwietnia i cieszyć się ich obecnością. Jedyna praca to cięcie lub zakup odpowiednich rurek, a także wyciąganie kokonów późną jesienią. Oczywiście w warunkach naturalnych nikt murarek nie wyciąga, ale warto to zrobić, aby kontrolować populację, a także, aby oddzielić zdrowe kokony, od zarażonych roztoczem czy też innymi pasożytami. Wyciągnięte kokony należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu aż do połowy kwietnia.
Murarki wytrzymują temperatury do -25 C więc spokojnie można je trzymać w nieogrzewanej altance.

Warto ustawić domek w ten sposób, aby wylot rurek był na wschód lub południe. Ja akurat z jednej strony mam na wschód a z drugiej na zachód i zdecydowanie chętniej pszczoły zasiedlały stronę wschodnią, gdyż była ona najlepiej oświetlona na początku dnia.
Moje wrażenia po pierwszym roku.
Montując domek dla owadów, popełniłam jeden błąd. Był nim za mały daszek, jednak w tym roku to poprawię. Poza tym uważam, że to świetna zabawa i atrakcja dla dorosłych i dzieci. Bo to pszczoły murarki bez większych obaw mogą z bliska obserwować najmłodsi. Jednak nie tylko dzieci fascynowały się pszczołami.
Zastanawiałam się, jak do pszczół podejdą sąsiedzi z działek. Mogli się przecież bać takiego sąsiedztwa, jednak niczego takiego nie było. Niektórzy przystawali i pytali o pszczoły, inni podziwiali je w milczeniu, a jeszcze inni pokazywali je swoim dzieciom, które cieszyły się, że mogą je podglądać.
Zaczynałam z 200 kokonami, a zakończyłam rok z liczbą 510 i uważam to za spory sukces. Jednocześnie wiem, że drugie tyle odpadło i tego będę się starała uniknąć w tym roku.