Ogród

Bielenie drzew owocowych i krzewów w ogródkach działkowych.

Czym wykonać bielenie drzew owocowych?

Bielenie drzew owocowych najlepiej będzie wykonać wapnem z klejem, które na dłużej pozostanie na korze drzew. Nie jest to wymóg, ale dzięki temu można uniknąć częstego powtarzania tego zabiegu. Do przygotowania roztworu potrzebna będzie woda, wapno i pędzel, którym będziemy malować pnie drzew. Przyda się też jakiś stary pojemnik lub wiaderko, w którym wapno zostanie rozrobione.

Dlaczego warto bielić drzewa owocowe?

Gdy noce są mroźne, a dni słoneczne, kora drzew nagrzewa się, a gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać soki, które zaczęło puszczać drzewo czujące dopływ ciepła, zaczynają rozsadzać korę. Może to doprowadzić do pęknięć na drzewku i powstania ran zgorzelinowych. Bielenie drzew zapobiega powstawaniu takich uszkodzeń, ponieważ kolor biały odbija światło słoneczne i nie pozwala do nadmiernego nagrzewania się kory.

Kiedy najlepiej wykonać bielenie drzew owocowych?

Jedni uważają, że najlepszym ku temu terminem jest przełom stycznia i lutego. Inne źródła podają, że grudzień i najpóźniej początek stycznia to najpóźniejszy termin do pierwszego bielenia drzewek. Wspominam o pierwszym bieleniu, ponieważ, taki zabieg trzeba powtórzyć, jeśli po jakimś czasie deszcz zmyje pierwszą warstwę wapna. Dlatego też przygotowując się do takiego zabiegu, należy wybierać suche i cieplejsze dni.
(Dlatego ja bieliłam drzewka, gdy były nieprzepisowe -3 stopnie :D, no ale cóż w ciągu tygodnia nie mam na to czasu).

Czy są jakieś inne sposoby na zabezpieczenie sadu?

Sporo osób ucieka się do alternatywy dla bielenia drzewek, która według nich jest nietrwała i wymaga ciągłego doglądania. Już na początku zimy można zaobserwować Pnie drzew obłożone słomą lub białym papierem. Osobiście drzewka obłożone słomą widziałam tylko raz i wtedy nie wiedziałam, o co chodzi. Natomiast większość działkowiczów i osób, które posiadają swoje ogrody przydomowe, korzystają ze starego i sprawdzonego sposobu.

Co oprócz pni drzew można bielić wapnem?

Większość ludzi bieli wyłącznie większe drzewka owocowe, ale dobrze jest również pomyśleć o krzewach owocowych takich jak porzeczki czy agrest. One również są narażone na zróżnicowane działanie temperatury i przez powstałe pęknięcia, mogą przemarzać lub chorować. Bielenie wykonujemy w tym samym czasie, w którym bielimy nasze drzewka.

1 Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.