Ogród

Jak kupić działkę ROD

 Zrób Research.

Lokalizacja działki jest bardzo ważna, dlatego zacznij od wyszukania ROD-ów najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Pozwoli to zaoszczędzić czas na dojazd. A może nawet okaże się, że któryś z ogrodów jest tak blisko, że możliwy będzie spacer. Wiedząc już, w których ogrodach szukać, przeglądnij lokalne fora i strony w poszukiwaniu opinii o danym ROD. Może niektóre z nich posiadają własną lokalną stronę albo profil na Facebooku. Z takich miejsc łatwo można wywnioskować, czy klimat danego ROD, będzie dla Ciebie odpowiedni. Ja szukając swojej działki, postawiłam na dwie lokalizacje, do których miałam najłatwiejszy dojazd. Wiedziałam też, że niektóre z ROD-ów w tych lokalizacjach są bardziej zamknięte i nastawione na wspólne relacje. Inne z kolei stawiały na prywatność działkowiczów.

Poszukiwanie działki.

Z pewnością masz przeznaczony budżet na zakup swoich wymarzonych kilku arów i zastanawiasz się gdzie szukać. Wiele działek pojawia się sukcesywnie na OLX i na stronach lokalnych. Nie napiszę nic nadzwyczajnego, jeśli powiem, że 90% działek wystawianych jest na Spotted danej miejscowości lub na innych stronach z ogłoszeniami. Jest też 10%, których tam nie znajdziecie. Informacje o sprzedaży niektórych działek posiadają tylko zarządy ROD lub sami działkowcy, lub wywieszane są za pomocą wypisanej kartki z informacją o chęci sprzedaży i numerem telefonu. Tak sprzedają zazwyczaj starsi działkowicze, dla których Internet to czarna magia. Dlatego oprócz wertowania ogłoszeń w internecie, warto pojechać do danego Ogrodu Działkowego i popytać obecnych działkowców, lub zadzwonić do prezesa danego ROD. Tak można trafić na ciekawą okazję i w ten sposób ostatnio znajoma kupiła swoją działkę.

Kiedy szukać? W poszukiwaniach działek ważna jest również pora roku. Najwięcej ogłoszeń pojawia się wraz z początkiem jesieni, gdy działkowcy zbiorą już uprawiane warzywa. Oczywiście, na swój ogródek można trafić o każdej porze roku, jednak największy wybór jest zawsze po zakończeniu lata.

Jak kupić działkę ROD i co potem?

Jeśli masz już upatrzoną działkę i razem ze sprzedającym chcecie dobić targu, należy udać się do notariusza i przenieść prawa dzierżawy nasadzeń i nieruchomości obecnych na konkretnej działce. Bo trzeba pamiętać, że nasza własność to tylko to, co na działce, a nie grunt. Koszt takiego przeniesienia praw to 20 zł od podpisu. Jeśli właścicielem jest jedna osoba, a kupującym druga, to opłata wyniesie 40 zł. Po zakupie działki należy skontaktować się z zarządem danego ROD w celu przedłożenia dokumentów i złożenia wniosku o wciągniecie Was w poczet działkowców. Oczywiście trzeba też uiścić odpowiednie opłaty takie jak wpisowe i ewentualne inne opłaty za ogródek, ale ich wysokość ustalana jest przez odrębne ogrody.

1 Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.