Zima mam nadzieję już za nami i w końcu będę mogła dać upust działkowej fantazji. W ubiegłym roku o tej porze było tak ciepło, że sadziliśmy tuje wzdłuż ogrodzenia. Wszystko po to, żeby za jakiś czas mieć azyl od strony bardzo uczęszczanej dróżki. Gdy odwiedzaliśmy działkę w zimie, doszłam do wniosku, że piękno w kawałku ziemi można podziwiać przez cały rok. Nie tylko podczas sezonu letniego, gdzie wszystko pięknie rośnie i kwitnie.


Jak cieszyć się ogrodem przez cały rok?


Sercem ogrodu są rośliny, które nadają mu charakter. O ile w lecie sprawa jest oczywista i każdy wie, co najbardziej cieszy oczy, o tyle w zimie nie jest już tak łatwo. Gdy za oknem szaro buro i ponuro lub gdy jest trochę białego puchu, który akurat tej zimy dopisał, miło popatrzeć na rośliny, które nie straszą gołymi gałęziami i dają poczucie piękna nawet wtedy, gdy aura nie sprzyja.


Mimo że wiosną chcemy się cieszyć pięknymi krokusami, tulipanami, hiacyntami i innymi pięknymi kwiatami, dobrze już teraz pomyśleć o wzbogaceniu swojej działki czy przydomowego ogrodu w rośliny zimozielone, które swoim wyglądem będą poprawiać nasz nastrój, gdy inne rośliny stracą swoje piękno. To jakie rośliny wybierzemy, zaowocuje w przyszłości, ciesząc nasze oko. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie samymi tujami ogródki przydomowe i działkowe stoją. Jest wiele pięknych krzewów iglastych, ale również i liściastych takich jak irgi czy ostrokrzewy, które wspaniale prezentują się przez cały rok. Oczywiście nie powinnam pomijać bukszpanu, który zadomowił się w naszych ogrodach już bardzo dawno temu. Nie sposób wymieniać wszystkich zimozielonych roślin, jest ich tak wiele! Można natomiast ułatwić sobie decyzję, przeglądając ofertę „Szkółki Konieczko”, porównując poszczególne rośliny i dobierając je zgodnie z oczekiwaniami.


Ja na przykład stałam się fanką ostrokrzewu, który kupiłam już razem z działką. Prezentuje się wspaniale niczym król ogrodu zimą i stanowi piękne tło dla innych roślin latem. Jest niezwykle wytrzymały na wysokie i niskie temperatury, a także potrafi się bronić przed ludźmi. Roślina tak stanowcza i temperamentna jak jej właścicielka, nie da się jej nie lubić.


Kiedy sadzić rośliny zimozielone?


Wczesna wiosna to idealny czas na sadzenie roślin zimozielonych. To właśnie teraz mają największe szanse na dobre ukorzenienie się w podłożu i przygotowanie się na sezon zimowy. Oczywiście rośliny kupione w donicach można sadzić również później, przez całe lato, aż do jesieni. Ogrodnicy o mocnych nerwach nie stronią od sadzenia krzewów w listopadzie, jednak może to być ryzykowne. Osobiście uważam, że najbezpieczniej jest robić to wiosną, gdy ziemia jest dostatecznie ciepła. Roślina ma czas na wzrost i otrzymuje większe szanse na przeżycie zimy.

Dobrze jest też pamiętać o obfitym podlewaniu, nawożeniu i zapewnieniu odpowiedniej gleby. Są rośliny, które doskonale dadzą sobie radę w każdych warunkach i należy do nich m. in. bukszpan, a są też takie, które będą potrzebowały zakwaszenia gleby lub wykonania innych czynności, które zagwarantują poprawny wzrost.
Tak jak już pisałam wyżej, w ubiegłym roku zastosowaliśmy się do zasady sadzenia na wiosnę i rośliny, które posadziliśmy, jak na razie całkiem nieźle się prezentują.

 

*Wpis powstał w ramach współpracy z https://www.drzewa.com.pl