mszyce

         Muchy i mszyce nas lubią niestety, no ale teraz nie o zwykłych muchach, a o wrednych mszycach, które zaatakowały moje biedne parapetowe rośliny. Zaczęło się od mięty i zaczęło przechodzić na pomidory, więc trzeba walczyć.

6 naturalnych sposobów na mszyce

Z założenia moja mini plantacja miała być wolna od chemii, dla tego tez chwilę wstrzymywałam się przed walką z małpami za pomocą środków chemicznych. Troszkę poszperałam w internecie i w książce o uprawach roślinnych i znalazłam kilka sposobów na te stworzenia.

 

1. Napar z tytoniu

3 łyżki tytoniu zalewamy wrzątkiem, pozostawiamy na około 24 godziny. Wszystko odcedzamy, a naparem opryskujemy rośliny.
Może komuś się przyda, choć dla mnie to jednak sposób chemiczny. Nie wypróbowałam, więc nie daje sobie głowy uciąć. Zresztą nie miałabym skąd wziąć niedopałków. Chyba że w nocy pozbierałabym spod bloku: -p

2.  Roztwór z płynu do mycia naczyń (najlepiej z Ludwika)

Oczywiście po uzyskaniu roztworu sowicie pryskamy roślinki i ma to wysuszyć na wiór owady.
Również nie próbowałam, podobno jest to skuteczne, przynajmniej tak mi mama mówiła, ale o ile zwykłe kwiatki bym tym potraktowała to pomidorki, które chce dać dziecku już nie koniecznie.


3. Napar z czosnku

2-3 ząbki czosnku rozgniatamy i zalewamy zimną wodą. Zostawiamy na cały dzień, a następnie spryskujemy. Czosnek ma właściwości grzybobójcze więc przy okazji może pomoc nie tylko na mszyce. Minus jest taki, że w wysokich temperaturach może nie zadziałać

4. Coca Cola

Przeszukując internet, okazało się, że Cola jest nie tylko dobrym odrdzewiaczem, ale również ma właściwości mszycobójcze. Strach się bać tej koli, nie dość, że odrdzewia, to jeszcze zabija…

5. Roztwór z szarego mydła

Do jednej szklanki ciepłej wody dodajemy 50 g mydła szarego, mieszamy, aż się rozpuści (najlepiej pokroić je na drobne kawałki). Gdy roztwór jest gotowy, opryskujemy nim roślinki.
Ps. Zabija nie tylko mszyce.

6. Roztwór z mleka

Pół szklanki mleka mieszamy z połową szklanki wody i spryskujemy rośliny.
To jest mój absolutny HIT. Nie dość, że mleko przeważnie każdy w domu ma, a jeśli nie to pojawia się na liście zakupowej, to na dodatek jest tanie i nie ma w nim nic chemicznego, co mogłoby zaowocować tym, że po zjedzeniu spryskanego pomidora przez noc urośnie mi kaktus na ręce: -p

Muszę powiedzieć, że to działa! Co prawda nie za pierwszym razem, ale po 3 dniach mszyce zniknęły. Warto co jakiś czas powtórzyć spryskiwanie, nawet jeśli tych robali nie ma.

Zastanawiasz się kiedy i jakie drzewa bielić na wiosnę? W artykule: „Bielenie drzewek owocowych„, znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.