Czy dowód osobisty jest dziecku potrzebny? Do pewnego czasu uważałam to za rzecz zbędną dopiero gdy na spokojnie usiadłam i pomyślałam stwierdziłam, że jednak warto takie dowód mieć. Na co dzień nie jest potrzebny, ale co gdy np wpadniemy na pomysł wypadu na Słowację, czy do Czech ( bo najbliżej:)) ? No właśnie tego dowodu mieć nie będziemy. A do przekraczania granic Państw należących do Unii Europejskiej jest on niezbędny. Może się zdarzyć, że na granicy na się uda i przejedziemy, ale gdy skontroluje nas ktoś w kraju, okaże się że nasza pociecha nie ma stosownego dokumentu. Niektórzy ryzykują i  biorą akt urodzenia dziecka, za granicą ten papierek nie znaczy zupełnie nic. To tak jakby pokazać w obcym państwie, że mamy bilet na przejazd komunikacją miejską w naszym kraju i liczyć na to, że tam również będzie on respektowany.
Zadzwoniłam więc do Urzędu Miejskiego do którego należymy i zapytałam co trzeba dostarczyć, aby taki dowód dziecku wyrobić.

Potrzebne dokumenty:
– wypełniony wniosek o wyrobienie dowodu osobistego
– dwa podpisane zdjęcia dziecka
– skrócony odpis aktu urodzenia

Gdy mamy już te wszystkie rzeczy dostarczamy je do Urzędu Miejskiego do działu odpowiedzialnego za dowody osobiste. Ważne jest, aby przy składaniu dokumentów byli zarówno mama jak i tata dziecka. Oboje muszą wyrazić zgodę na wyrobienie dokumentu tożsamości dla malucha. Jeśli z jakichś powodów jeden z rodziców nie może się stawić drugi musi mieć potwierdzone notarialnie upoważnienie do podejmowania samodzielnie takich decyzji. Odebrać dowód musi już tylko jeden rodzic. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu to około dwa tygodnie. Ważność tego dokumentu to 5 lat. Czas jest krótki, ale to z uwagi na to, że dziecko bardzo szybko rośnie i zmienia swój wygląd.

Koszt wyrobienia dowodu:
Od trzech lat dowody wyrobione są za darmo,  jednak rodzice ponoszą koszt zdjęć dowodowych i ewentualne koszty wydania skróconego odpisu aktu urodzenia.

Więcej informacji: www.msw.gov.pl

  !!!Wniosek do pobrania!!!