To zadziwiające, ale gdyby nie seria różnych zdarzeń, najprawdopodobniej teraz zastanawiałabym się jak zorganizować uczniom lekcję matematyki, tak aby w warunkach domowych mogli cokolwiek przyswoić. A może już by mi nie zależało, mogłabym już być sfrustrowaną babą, która źle wybrała ścieżkę kariery i która nie potrafiłabym z tego wybrnąć. Tak! Kiedyś chciałam zostać nauczycielką matematyki i z perspektywy czasu wiem, że to byłby najgorszy błąd mojego życia. Dowiedziałam się tego, gdy razem z trenerką przeanalizowałam test osobowości.

Poznaj swoją osobowość, wykonaj test i znajdź zawód dla siebie.Lubię myśleć o sobie, jako o kobiecie spokojnej, statecznej, mocno stąpającej po ziemi, która wie, czego chce, nie boi się po to sięgać, a jednocześnie nie dąży po trupach do celu. Wyobrażenie o sobie to jedno, a realna ocena wykwalifikowanego psychologa to drugie. Okazuje się, że czasem postronna osoba dostrzega coś, czego Ty sama nie byłaś w stanie zobaczyć przez lata, lub nie chciałaś widzieć, kreując w swojej głowie sztuczny obraz samej siebie. Ja wiedziałam, że na 100% jestem introwertykiem, ale co w związku z tym? Jak niby ta wiedza miałaby mi pomóc w podjęciu jakiekolwiek decyzji dotyczącej zatrudnienia? Okazuje się, że aby znaleźć satysfakcję w wykonywanej pracy, trzeba poznać swoje zalety i ograniczenia. Niejednokrotnie nie zastanawiamy się nad tym, co lubimy, jakie zalety posiadamy, a przez to nie potrafimy ich wykorzystać. To ogromny błąd i zdałam sobie z tego sprawę dopiero niedawno, podczas analizy mojego testu, który otworzył mi oczy na wiele ważnych kwestii.


Jestem introwertykiem, dobrze czuję się na niezależnych stanowiskach, lubię kontakt z ludźmi, ale jak powietrza potrzebuję samotności. Za wszelką cenę unikam dużych skupisk ludzi, potrafię się w nich odnaleźć, ale wysysają ze mnie zbyt wiele energii. Czytając tę niewielką ilość informacji, można dojść do wniosku, że z pewnością źle bym się czuła w firmie organizującej imprezy, ale też w dużych zespołach korporacyjnych, gdzie trzeba walczyć o to, aby zaistnieć. Ku mojemu zdziwieniu doszłam również do wniosku, że nie sprawdziłabym się jako nauczyciel, który uwiązany jest podstawą programową, dyrektorem i kontaktem z roszczeniowymi rodzicami. Mając wizję zawodu przyszłości w liceum, nie przyszło mi do głowy, że zawód, który mi się podobał, to coś więcej niż tylko lekcje z młodzieżą i wykładanie ulubionego przedmiotu. To przede wszystkim codzienny kontakt z wieloma ludźmi, potrzeba szybkiej i trafnej reakcji, samodyscyplina i organizacja. Wiem to dopiero teraz, po konsultacji ze specjalistką i kilkukrotnym samotnym przeanalizowaniu treści raportu.
Takie cofnięcie do przeszłości pozwoliło mi się cieszyć w jeszcze większym stopniu z tego, co mam. W dodatku wiem, w jakim kierunku mogłabym iść za jakiś czas, tak aby wykorzystać moje mocne strony i pozostawać w zgodzie ze sobą.Jak wygląda test osobowości i konsultacja z trenerem?


Na stronie Perso.in wypełniłam szczegółowy test, który skupiał się w obrębie kontaktów z ludźmi, doświadczeń, podejścia do obowiązków trudności, z jakimi się zmagam i rzeczach, które mogą stymulować mój rozwój, ale nie tylko. Zgodnie z zaleceniem, stworzyłam sobie w mieszkaniu ciszę idealną, tak aby w skupieniu i zgodnie z prawdą odpowiedzieć na każde pytanie. Następnie otrzymałam przykładowe terminy konsultacji i zdecydowałam się na jeden z nich.
Nie do końca wiedziałam, czego się mam spodziewać, bo pytania w teście nie nakierowały mnie na żadne konkretne wnioski. Za to sama konsultacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Na skrzynkę mailową otrzymałam raport w formie PDF i chwilę później rozmawiałam z Panią Patrycją, która krok po kroku dokonywała ze mną analizy. Słuchała i nie narzucała niczego, ale też potrafiła nakierować na wnioski zawarte w raporcie.

Najbardziej utkwił mi w głowie moment, w którym nie do końca zgadzałam się z wynikiem testu w stosunku do jednej z dziedzin. Jednak po kilku pytaniach zadanych przez panią trener, doszłam do wniosku, że wszystko ma sens, a sama zakodowałam sobie schemat, który chciałam, aby był widoczny dla mnie i innych. Takie małe oszustwo samego siebie.
Zdałam sobie wtedy sprawę, że gdybym wybrała opcję bez konsultacji z trenerem, pominęłabym zupełnie ten punkt, uznając za kompletną pomyłkę. Nie potrafiłabym skupić się na innych ważnych aspektach, które mogłabym wykorzystać jako moje mocne strony, a które do tej pory pozostawały zepchnięte na dalszy plan. Po 60 minutach analizy byłam pewna nie tylko tego, że do tej pory nie do końca wiedziałam jak sobą kierować, ale też tego, że test osobowości to doskonała opcja dla ludzi w każdym wieku.


Dla kogo test osobowości może być przydatny?


– Przede wszystkim dla ludzi niezadowolonych z momentu w życiu, w którym się znajdują.
– Dla młodzieży, która nie do końca wie, co chce robić w przyszłości. I tu wyróżnić można 14 i 15-latków, którzy stają przed wyborem szkoły średniej i profilu nauczania, a także maturzystów zastanawiających się nad podjęciem studiów lub pracy.
– Dla kobiet na macierzyńskim, które ze strachem myślą o powrocie do dawnej niesatysfakcjonującej pracy. Przerwa zawodowa, to czas, który można wykorzystać na zmianę i odnalezienie swojej ścieżki kariery.
– Dla osób bezrobotnych lub zatrudnionych w firmach, które są tylko chwilowym źródłem utrzymania.
– Dla osób w średnim wieku, które przez większość życia męczył się w pracy, której nie lubiły i dla których perspektywa przetrwania w danej firmie do emerytury, to udręka.
– Dla osób, które nie są pewne, czy czują się zadowolone i mają wrażenie, że czas ucieka im przez palce.
– Dla osób, które czują się niedocenione, a jednocześnie nie wiedzą co i jak mogłyby zmienić.

Gdybym miała podać grupę wiekową, dla której przeznaczony jest test osobowości od Perso.in, zaznaczyłabym jedynie minimalny wiek 14 lat. Na zmiany i odnalezienie satysfakcji nigdy nie jest za późno, niezależnie od tego czy jest to 25 latek, 40 latek, czy emeryt, który chce pozostać aktywny zawodowo.