Każdy z nas chyba pamięta z własnego dzieciństwa i okresu nastoletniego, że niektóre przedmioty w szkole sprawiały więcej problemu niż inne. Moją niewątpliwą piętą achillesową, były języki, a w okresie licealnym chemia. Rozwiązania moich problemów były zazwyczaj standardowe. Albo liczyłam na pomoc rodziców, albo trzeba było posiłkować się korepetycjami. I tu powstawał spory problem. Gdy chodziłam do podstawówki i gimnazjum, mieszkałam na odludziu, więc trzeba było znaleźć korepetytora, który dojechałby spory kawałek do domu ucznia. Ewentualnie musiałabym wracać do miasta na lekcje u nauczyciela, ale to by była duża strata czasu związana z dojazdami, lub polegająca na szwendaniu się po mieście od zakończenia lekcji do momentu, w którym rozpoczęłyby się korepetycje. Ostatecznie stanęło na pierwszej opcji, ale nie była ona idealnym rozwiązaniem. Obecnie jest dużo łatwiej.

Zadania domowe. Co zrobić, gdy dziecko nie rozumie, a rodzic nie wie?


Najgorsze są zadania, które trzeba wykonać z dnia na dzień i nikt nie wie jak się do tego zabrać. Nie wszyscy rodzice mają matematykę w jednym palcu. Nie każdy rodzic jest urodzonym polonistą, który obudzony w nocy o północy będzie w stanie wskazać podmiot, orzeczenie i sama nie wiem co jeszcze. Jednak mamy dzieci, które otrzymują zadania domowe i czasem proszą nas o pomoc. Co, jeśli sami nie wiemy, a korepetytorka kolejną lekcję przeprowadzi za około tydzień?
Ja pomoc znalazłam w serwisie  Odrabiamy.pl, który oferuje pomoc w nauce i rozwiązywaniu kłopotliwych zadań domowych. Jako rodzice mamy pewność, że dane zadania wykonane będą poprawnie, przez wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, a nie przez przypadkowe osoby spotkane w Internecie, które mogą popełnić błąd. Co najważniejsze, zadania są świetnie wytłumaczone i rozpisane, wręcz ma się wrażenie, że dziecko ma bezpośredni kontakt z nauczycielem, który krok po kroku tłumaczy jak wykonać zadanie. Jest to świetne rozwiązanie, bo dziecko nie przepisuje bezmyślnie rozwiązania, ale ma szansę zrozumieć jak w przyszłości samodzielnie rozwiązać podobne zagadnienia. Szczególnie ważne jest o w przypadku przedmiotów ścisłych, gdy rozwiązania nie da się wymyślić i trzeba je obliczyć.  Nie tylko z przedmiotami ścisłymi można mieć problemy, bo portal ten posiada zbiór kompleksowych rozwiązań z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, historii i wielu innych, z którymi do czynienia mają dzieci w szkole podstawowej i młodzież w liceum.


Jak przygotować dziecko do sprawdzianu z Odrabiamy.pl?


Nie byłabym sobą, gdybym nie przetestowała portalu pod kątem oferowanej wiedzy. Postanowiłam przygotować syna do jednej z wielu kartkówek z matematyki. A czemu akurat ten przedmiot? Bo osobiście nie mam z nim problemu i jestem w stanie wychwycić ewentualne pomyłki. Takowych nie znalazłam, ale miło zaskoczył nas fakt, że przerabiane zadania z podręcznika, którymi posiłkowaliśmy się podczas nauki, były przystępnie rozwiązane. O ile o geometrii nie zawsze da się pisać elaboraty i rozwiązania są wyjaśnione w prosty i zrozumiały sposób, o tyle, gdy zmieniłam dział na arytmetykę, moim oczom ukazały się przyjemnie rozwiązane i wytłumaczone krok po kroku zadania z treścią.


Wracając do przygotowań do sprawdzianu, czy tak jak w naszym przypadku do kartkówki, przyswajanie wiedzy odbyło się bardzo szybko i z bardzo dobrym efektem. Syn najpierw prześledził rozwiązania dwóch zadań, a kolejne był już w stanie zrobić sam i w serwisie sprawdzał poprawność ich wykonywania. Oczywiście pracował ze swoim podręcznikiem do matematyki. Ważne  jest to, że serwis jest nastawiony na tłumaczenie i rozwiązywanie zadań z podręczników wykorzystywanych w polskich szkołach, więc mamy 100% pewność, że szybko i przyjemnie pomożemy własnemu dziecku.


A poniżej mała foto relacja z użytkowania serwisu.

 

Jak korzystać z serwisu?


Tu przechodzimy do najłatwiejszej części, w której zestresowany rodzic, próbuje wytłumaczyć dziecku, co to jest orzeczenie, lub ułamek niewłaściwy i  oddycha z ulgą, bo wie gdzie znajdzie pomoc.


Po zalogowaniu się do serwisu Odrabiamy.pl, mamy dostęp do części materiałów, których poszukiwaliśmy. Aby mieć dostęp do całej bazy wyjaśnień i rozwiązań, trzeba wykupić konto premium, które w przypadku 90-dniowego pakietu, kosztować będzie zaledwie 0,32 zł za dzień. Koszt pakietu jest mniejszy niż godzinne korepetycje z danego przedmiotu.


Aby korzystać ze strony, wystarczy ustawić rodzaj szkoły i wybrać interesujący przedmiot. Kolejnym etapem będzie wybór odpowiedniego podręcznika. Potem już najłatwiejsze, wybór odpowiedniej strony i numeru zadania. Nie trzeba niczego więcej, tylko trochę chęci i czasu do tego, aby przeanalizować podaną odpowiedź i sposób rozwiązania zadania.


Przyznam, że od niedawna wiem o tej stronie i z pewnością często będę się nią posiłkować, bo czasem zdarza mi się czegoś nie wiedzieć lub zwyczajnie mam wątpliwości. A wychodzę z założenia, że skoro ja się waham, to co dopiero uczeń, który dopiero ćwiczy swoje umiejętności. Poza tym tak jak pisałam na początku, nie da się być genialnym ze wszystkiego, dlatego trzeba szukać różnych źródeł pomocy. Bardzo żałuję, że gdy ja chodziłam do szkoły, nie było takich pomocy naukowych, które oszczędziłyby mi sporo czasu i umożliwiłby mi szybszy dostęp do kompleksowych rozwiązań na  zadania, z którymi miałam problem. Kto wie? Może nawet polubiłabym chemię? Zastanawiam się, czy macie takie same spostrzeżenia co do nauki i odrabiania zadań domowych przez Wasze dzieci? Czy również ciężko Wam czasem znaleźć odpowiedź na zawarte w podręcznikach pomimo tego, że już kiedyś przerabialiście ten materiał?